blogoslawienstwo pary mlodej 1024x684 - Błogosławieństwo Pary Młodej krok po kroku

Błogosławieństwo Pary Młodej krok po kroku

Błogosławieństwo Młodej Pary to ta część dnia ślubu, kiedy prawie każdy uroni łezkę ze wzruszenia. Jest to chwila szczególnie poruszająca dla rodziców oraz młodych. To wyjątkowy moment, gdy rodzice uświadamiaja sobie, że ich dzieci dorosły, opuszczają “gniazdo” i zakładaja własną rodzinę.

Błogosławieństwo Młodych

Pamiętajmy że to tradycja, chwila skupienia, symboliczny moment i czas życzeń na dalszą drogę życia. Jak warto zaplanować błogosławieństwo rodziców? O czym nie zapomnieć?

Oczywiście ze wzgledów że nasz kraj należy do krajów katolickich to jest to powszechna tradycja wywodzaca się z tej religii.

 • Symboliczna scena odbywa się w domu Panny Młodej
 • Rodzice “oddają” córkę przyszłemu małżonkowi
 • Błogosławieństwo rodziców oznaczało akceptację związku przez obie rodziny (dlatego prośba o błogosławieństwo rodziców jest wyrazem szacunku dla nich ich zdania)

Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców

Gest błogosławiństwa jest niezwykle istotny dla wszystkich wierzących par i ich rodzin. Oznacza to nie tylko zgodę rodziców na ceremonię ale również to, że Bóg będzie czuwał nad Młodymi i ich nową rodziną.

Błogosławieństwo powinno być przygotowane w następujący sposób:

 • Potrzebne jest kropidło, woda święcona i pasyjka.
 • Rodzice, Para Młoda, Chrzestni i świadkowie spotykają się ok 1h/2h przed ślubem kościelnym (w zależności od długości drogi do Kościoła)
 • Młodzi proszą o błogosławieństwo
 • Młodzi klękają/ lub stoją zależy od ustaleń
 • Rodzice mówią tekst błogosławieństwa
 • Młodzi całują krzyż, następnie rodzice kropią ich woda święconą
 • Często rodzice i chrzestni składają już na tym etapie młodym życzenia ślubne

Błogosławieństwo Młodych

Wiele Panien Młodych pyta o Błogosławieństwo przed ślubem, często ze względu na prowadzenie ojca do ołtarza i tego aby Pan Młody nie widział wcześniej sukni. Jak najbardziej jest to możliwe, jeśli chcesz aby Twoje Błogosławieństwo było długo przed ślubem, to możesz je urządzić np. 1 dzien przed, organizując tym samym spotkanie dla chrzestnych i rodziców.  Pamiętaj jednak jesli Twoi rodzice chrzestni dojeżdzają z daleka lub rodzice Pana Młodego to należy wziąć to pod uwagę i uzgodnic z nimi to długo przed ślubem.

Błogosławieństwo Pary Młodej przez rodziców – teksty

Poniżej przykładowe teksty:

Błogosławieństwo pary młodej

błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo dla Młodej Pary od rodziców

Pamiętaj to będzie szczególny dzień, a ta chwila błogosławieństwa będzie wyjątkowo emocjonalna i wzruszająca, ale pozwól sobie na łzy wzruszenia przecież to tylko jeden taki dzień w Twoim życiu! 😉

Zapraszam też na wpisy:

Ślub bez świadków – tutaj

2 thoughts on “Błogosławieństwo Pary Młodej krok po kroku

 1. Dobry wpis, bardzo przydatny zarówno dla młodych jak i ich rodziców 🙂 Błogosławieństwo to bardzo piękny i wzruszający moment, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *