Poznaj właściwości ujędrniające i przeciwzapalne olejku kadzidłowego

Frankincense or olibanum aromatic resin used in incense and perfumes.

Znany i doceniany od tysięcy lat, olejek kadzidłowy ma wiele miłośników również współcześnie. Charakterystyczny, orientalny zapach uspokaja i poprawia nastrój. Warto jednak skorzystać nie tylko z aromaterapeutycznego działania olejku kadzidłowego, ale także z jego walorów pielęgnacyjnych. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, jak wpływa on na skórę i włosy oraz jak stosować go na co dzień.

Olejek kadzidłowy – czym się charakteryzuje?

Olejek kadzidłowy produkowany jest z mętnego, białego soku pochodzącego z kadzidłowca. Z soku powstaje żywica, która następnie jest poddana procesowi destylacji. Najczęściej do produkcji olejku kadzidłowego wykorzystuje się drzewa Boswellia serrata i Boswellia carterii, jednak odmian kadzidłowca jest o wiele więcej, np. Boswellia sacra czy Boswellia papyrifera.

Znany od tysięcy lat, olejek kadzidłowy jest wykorzystywany w medycynie naturalnej, ajurwedzie, aromaterapii oraz jako element wielu kultur. Jak pachnie olejek kadzidłowy Boswellia Carteri? Świeży, terpentynowy zapach z akcentem cytrynowym spodoba się szczególnie miłośnikom orientalnych aromatów. Ma działanie uspokajające, redukuje napięcia i stres oraz poprawia nastrój i koncentrację, dlatego świetnie nadaje się do domowej terapii zapachami. Wykorzystaj jego właściwości, używając kominka do aromaterapii – 5-10 kropli wystarczy, by wypełnić dom odprężającym aromatem.

 

Olejek kadzidłowy – poznaj jego wyjątkowe właściwości pielęgnacyjne

Wspaniały zapach to nie jedyny atut olejku kadzidłowego. Doceniany jest również za swoje właściwości pielęgnacyjne. Choć nadaje się do każdego typu cery, szczególnie sprawdzi się do skóry dojrzałej i naczynkowej. Działa przeciwzmarszczkowo i ujędrniająco, dlatego stanowi świetny składnik preparatów do biustu i dekoltu, a także kosmetyków anti-aging. Ponadto, pomaga przy problemach z naczynkami – obkurcza rozszerzone naczynia krwionośne, sprawiając, że są mniej widoczne. Posiadaczki cery tłustej również będą zadowolone ze stosowania tego olejku. Tłusta skóra często ma tendencję do trądziku. Olej kadzidłowy redukuje stany zapalne i zmiany trądzikowe. Pomaga także w normalizacji wydzielania sebum, zmniejszając ujścia gruczołów łojowych, a tym samym widoczność porów. Olejek kadzidłowy można używać także w pielęgnacji włosów. Efekt regularnego stosowania? Gęstsze i mocniejsze kosmyki pozbawione łupieżu.

Olejek kadzidłowy – jak go stosować na co dzień?

Podobnie jak w przypadku innych olejków eterycznych, olejek kadzidłowy możesz stosować na kilka sposobów. Klasycznym rozwiązaniem jest używanie go w kominku do aromaterapii. Jeśli jednak chcesz skorzystać z jego dobroczynnego działania na skórę, warto dodawać go do swoich ulubionych kosmetyków do twarzy, ciała i włosów, np. kremów, balsamów, płynów do kąpieli, szamponów czy odżywek. Pamiętaj jednak, by nie przekraczać zalecanego stężenia, które wynosi 0,4%. W praktyce oznacza to, by zachowywać proporcje 11 kropli na każde 100 ml kosmetyku.

Wspaniałym sposobem na wykorzystanie zarówno terapeutycznych, jak i pielęgnacyjnych, właściwości olejku kadzidłowego jest dodanie go do oliwki do masażu lub do kąpieli. Wystarczy, że zmieszasz kilka kropel olejku kadzidłowego z olejami bazowymi, np. olejem jojoba, migdałowym czy kokosowym, a następnie taką mieszankę wlejesz do kąpieli lub użyjesz do masażu.

Potrzebujesz więcej inspiracji, jak wykorzystać olejek kadzidłowy na co dzień? Zajrzyj do Ecospa – znajdziesz tam nie tylko olejki eteryczne najwyższej jakości, ale i inne naturalne półprodukty kosmetyczne, takie jak masła, oleje czy hydrolaty, a także sprawdzone i bezpieczne receptury na kosmetyki DIY.

Zobacz także:

Z tatuażem do ołtarza

Panna Młoda w okularach

Podobne: