Kiedy ojciec prowadzi córkę do ołtarza…

On stoi przy ołtarzu wyczekując Ciebie, Ty piękna jak księżniczka z bajki pojawiasz się w drzwiach Kościoła, ojciec prowadzi Cię do ołtarza, Pan Młody na Twój widok ma łzy w oczach… Tak mniej więcej sobie to wyobrażasz? To doskonale bo zaraz dowiesz się jak to osiągnąć! 

Ojciec prowadzi córkę do ołtarza – czyt to coś oznacza?

Ojciec prowadzący córkę do ołtarza to scenariusz z amerykańskich filmów, który coraz częściej gości w polskiej ślubnej modzie. Wielu osobom podoba się ten sposób rozpoczęcia ceremonii ze względu na wzruszający moment przekazania przez ojca córki przyszłemu mężowi. Jednak taki rytuał ma tez swoich przeciwników 😉

 

Ojciec prowadzi córkę do ołtarza – kwestie praktyczne

Na początku należy ustalić czy chcecie mieć błogosławieństwo w domu i zobaczyć się jeszcze przed Kościołem czy też nie, trzeba przyznać że kwestia błogosławieństwa jest w tym przypadku dość problemowa. Jest to związane z dość głęboko zakorzenionym zwyczajem błogosławieństwa w domu w naszym kraju. Często się mówi za granicą, że moment przekazania córki przez ojca pod ołtarzem jest już samym w sobie błogosławieństwem, dlatego za oceanem nie jest on dublowany. U nas jest to traktowane zupełnie w inny sposób, więc dobrym rozwiązaniem sytuacji może być:
  • zrobienie błogosławieństwa dzień wcześniej w domu
  • przed Kościołem/w Kościele
Kolejną sytuacją o którą należy zadbać jest dojazd do Kościoła:
  • jedziecie dwoma osobnymi autami, jeśli nie chcesz żeby przyszły mąż Cię wcześniej widział
  • jedziecie jednym autem

Wejście do Kościoła z ojcem – plusy

  • wejście do Kościoła z ojcem to wyjątkowy i wzruszający moment dla taty kiedy prowadzi Cię do ołtarza
  • podekscytowanie Pana Młodego w oczekiwaniu na przyszłą małżonkę
  • zaangażowanie rodziców w ślub już od pierwszych minut

Tata prowadzi córkę do ołtarza – minusy

  • bardzo wzruszający moment dla Panny Młodej, kiedy tata prowadzi córkę do ołtarza (chyba chlipałabym od wejścia ;))
  • prowadzenie córki do ołtarza przez ojca symbolizuje podporządkowanie mężczyźnie kiedyś ojcu teraz mężowi ;p (postrzeganie przedmiotowe kobiety)

Do ołtarza z ojcem czy z narzeczonym?

Wejście do Kościoła z Panem Młodym na pewno pozwala na wspólne dzielenie tak ważnej chwili, od pierwszego kroku jesteście już na wspólnej drodze i od tego momentu będziecie już razem iść przez życie. Wchodzicie razem do Kościoła jako narzeczeni a wychodzicie już jako małżeństwo. O tym wymiarze też nie należy zapominać, bo jest to równie piękna tradycja 🙂
Zapraszam też na wpisy:
A jakie jest Wasze zdanie? Z kim Wy szłyście lub będziecie iść do ołtarza? 🙂

Komentarze: (8)

  • Mnie prowadził do Ołtarza Ojciec Chrzestny ze względu, że Taty już nie mam. Wyszło chyba dobrze ��

  • U nas w Polsce spotkałam się tylko raz z taką sytuacją, że ojciec prowadził córkę do ołtarza, więc chyba jest to dość mało popularne, ale podobało mi się. Było to bardzo wzruszające. Panu Młodemu towarzyszyła też mama.

  • Ja szłam sama, bo ksiądz u nas w kościele twierdził, że to ja powinnam "siebie oddać" mężowi, a nie tata :) nie polemizowałam, nie zależało mi na tym za bardzo :)

  • W mojej sytuacji na pewno szłabym z narzeczonym/mężem, a nie z ojcem z własnych powodów ;) A tak to jak ktoś ma silną więź to czemu nie ;)

Podobne: