złote obrączki ślubne

Złote obrączki ślubne – jaką wybrać próbę złota?

Wybór obrączek jest jednym z bardziej ekscytujących momentów podczas przygotowań do ślubu. Dotyczy symbolu małżeństwa, który będzie nam towarzyszył przez całe życie. Co warto wiedzieć na temat złota przed wizytą w salonie jubilerskim?

Próby złota – złota obrączka

Jeszcze w XIX w. wartość złota oznaczano w karatach. Obecnie określa ją próba, czyli zawartość czystego kruszcu (wyrażana w częściach tysięcznych) w stopie metali, z którego wykonano obrączkę. Ponieważ złoto jest miękkie, dodaje się do niego inne metale – np. srebro, cynk, miedź – aby je utwardzić i wygładzić jego powierzchnię. Im większa zawartość złota w stopie, tym większą wartość ma wykonany z niego przedmiot. Poniżej wymienione zostały cechy probiercze złota:

0,999 (próba 0) – złoto tej próby jest niedostępne w sprzedaży z uwagi na swą miękkość; wykonuje się z niego sztabki w celach inwestycyjnych
0,960 (próba 1) – w wyrobie tak oznaczonym znajduje się 0,960 g czystego złota na 1 g stopu
0,750 (próba 2) – zawartość kruszcu w 1 g stopu to 0.750 g
 0,585 (próba 3) – najbardziej popularna próba w Polsce; 0, 585 g złota w 1 g stopu gwarantuje odpowiednią trwałość obrączki i większą odporność na uszkodzenia i zarysowania niż próby 1 oraz 
500 (próba 4) – cechuje obrączki, które w 50% zostały wykonane ze złota
0,375 (próba 5) – oznacza biżuterię zawierającą 0,375 g kruszcu w gramie stopu
0,333 (próba 6) – dość popularna wśród zachodnich sąsiadów Polski, przez co często nazywana jest próbą niemiecką. Oznacza najniższą zawartość złota w 1 g stopu metalu – 0,333 g. Obrączki tej próby są najbardziej twarde i trwałe, i należą do najtańszych.

obrączki ślubne

 

Obrączki ślubne białe złoto 

Niektórzy preferują biżuterię ślubną wykonaną z tzw. białego złota. Nie jest to odrębny gatunek kruszcu, lecz wyłącznie nazwa handlowa. Zawartość złota w obrączce np. próby 3 jest taka sama niezależnie, czy ma ona złotawy, czy srebrzysty połysk. Wyroby z białego złota zawdzięczają swój odcień:
odpowiednim proporcjom pozostałych metali w stopie; najczęściej używany to pallad (w przeciwieństwie do używanego do niedawna niklu, nie podrażniający skóry)
pokryciu wyrobu z żółtego złota rodem – platynowcem o srebrnej barwie, który w kontakcie ze skórą nie wywołuje reakcji alergicznych.

obrączki ślubne

 

Obrączki białe i żółte złoto

Część narzeczonych stawia na oryginalność i decyduje się na zakup obrączek wykonanych z dwóch rodzajów złota. Pracownicy salonów jubilerskich, tworząc obrączki dla klientów, łączą ze sobą elementy wykonywane ze złota żółtego, białego i różowego. Najczęściej posrebrzany, wąski pasek biegnie przez środek obrączki wykonanej z żółtego złota albo obrączka z białego złota palladowego ma żółte krawędzie. Ale ostatecznie o proporcjach, szerokości paska albo pasków, a także kolorze złota ostatecznie decydują przyszli nowożeńcy.

Obrączki z grawerem

Przed zamówieniem obrączek warto zastanowić się nad treścią grawerunku. Spersonalizowany napis – przeważnie imię/ imiona oraz data ślubu – sprawi, że obrączki wybrane z katalogu staną się niepowtarzalne i wyjątkowe. Tak jak noszące je osoby.

Tekst powstał dzięki współpracy z jubilerem www.wec.com.pl specjalizującym się w produkcji pierścionków zaręczynowych i obrączek.

4 thoughts on “Złote obrączki ślubne – jaką wybrać próbę złota?

  1. Wybór obrączek powinien być bardzo dobrze przemyślany, w końcu mają nam one towarzyszyć całe życie. Nieustannie w modzie jest klasyka, ale dla bardziej nowoczesnych też znajdzie się coś fajnego i oryginalnego, chociażby obrączki dwukolorowe, albo wykonywane z innych kruszców niż złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *