szwedzki stół

Szwedzki stół na weselu czyli nowoczesność górą!

Można śmiało powiedzieć, że tradycyjne polskie wesela są wypierane o bardziej nowoczesne rozwiązania, przynajmniej w dużych miastach jak (Warszawa, Kraków, Trójmiasto itp). Bardzo często jest to kwestia mody, nowych trendów czy po prostu tak prozaicznego powodu jak chęć zmniejszenia kosztów takiej imprezy. Jednym z takich rozwiązań jest szwedzki stół.

Szwedzki stół na weselu

Szwedzki stół na weselu jest na pewno bardziej zauważalnym zjawiskiem w większych miastach, gdzie często koszt talerzyka osiąga absurdalną cenę a taka forma jest o wiele tańsza i można przy tym nie rezygnować z wymarzonej sali. W takim przypadku jest to rozwiązanie godne uwagi.
Zapraszam też do wpisu jak zrobić tanie wesele?

Stół szwedzki na weselu – Zalety

 • Niższe koszty
 • Nie zajmuje zbyt wiele miejsca – przez co może być większy parkiet
 • Nikomu niczego nie zabraknie tak jak czasem bywa przy serwowanych posiłkach 😉
 • Będzie inaczej niż u innych – na pewno będzie zapamiętane
 • Można do niego dobrać ciekawą aranżację 🙂
 • Każdy wybierze sobie od razu to na co ma ochotę
 • Szwedzki stół zmusza do przemieszczania się gości weselnych, więc jest szansa na sporą integrację 😉

 

bufet-szwedzki-na-weselu

Bufet szwedzki na weselu – Wady

 • Nie będzie tradycyjnie, więc na pewno ktoś z gości będzie narzekał
 • Trzeba się do niego przemieścić, więc dla niektórych może to być problem (osoby starsze, niepełnosprawne)
 • Puste stoły rzucają się w oczy przy pierwszym wejściu do sali
 • Kolejki do dań (goście weselni mogą być tym poirytowani) – dlatego jeśli się zdecydujesz na szwedzki stół to koniecznie rozdziel dania po kilku stołach, niech wszystko nie stoi w jednym miejscu!)
szwedzki-stół-na-weselu

Szwedzkie stoły na weselu – Ważne rady!

 • Tak jak wspominałam rozdziel potrawy na kilka stołów, by nie tworzyły się wielkie kolejki
 • Rozpocznij razem z Panem Młodym posiłek, aby goście nie czuli się skrępowani
 • Napoje i alkohole powinny być ustawione na każdym stoliku, żeby goście nie musieli co chwilę po nie chodzić
 • Osobno ustawcie desery, dania gorące oraz przystawki
A jakie jest Wasze zdanie? Podoba Wam się opcja stołu szwedzkiego? Mieliście takie wesele, może macie jeszcze jakieś wskazówki?

34 thoughts on “Szwedzki stół na weselu czyli nowoczesność górą!

 1. Zgadza sie – można spotkac się z kims nakładajac sobie danie i porozmawiać i na pewno nie są to tylko te osoby obok których mamy wyznaczone miejsce 😉

 2. Dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie dynamiczny rozwój wieczoru. Szwedzki stół pozwala na swobodne poruszanie się gości, zatem na większą "interakcję"… takie mądre słowo mi się przyplątało… 😉 Na dania serwowane przez kelenerów trzeba grzecznie czekać siedząc na swoim miejscu, więc wszelkie wymiany ograniczają się na te z… najbliższym sąsiadem. Po ślubie często słyszy się, że ktoś nie miał czasu z kimś porozmawiać! Ha haa!

 3. Często takie połączenie występuje w postaci stołu słodkiego i stołu wiejskiego gdzie mozna podejść i nałożyc sobie to na co ma się ochotę 🙂

 4. A co sądzicie o połączeniu obu form. Niby jest szwedzki stół, każdy może podejść i wgl. Ale miejsca siedzące dla każdego są w pobliżu tego stołu, jakby to ująć, przenieść jedzenie z głównego stołu na boczny. Myślicie że to dobry pomysł łączyć te oba? 😀

 5. Nie rozumiem po co ten spór. Jak ktoś woli tradycyjne rozwiązania niech usadzi gości normalnie, z kolei jak komuś podoba się idea szwedzkiego stołu to droga wolna 🙂

 6. Mi się wydaje że chyba fajną sprawą jest zmuszenie gości do przemieszczania się i większej komunikatywności oraz zabawy poprzez zaoferowanie szwedzkiego stołu. Z drugiej strony narzekania jakieś zawsze się pojawią, więc nie ma co się tym przejmować.

 7. mozna normalnie zrobic winietki i stoły 🙂 tyle że nie ma dań serwowanych ani dań na talerzach tylko przy stole szwedzkim natomiast napoje mozna normalnie ustawić na takich stołach tak samo dekoracje i wtedy winietki będą wyglądać naturalnie 🙂

 8. Może i polskie wesela są bardzo klasyczne i mile widziane jest urozmaicanie lecz nie wie czy szwecki stół jest czymś dobrym, na weselu i tak zawsze jest pełno jedzenia na stołach a szwecki stół jest raczej zbędny.

 9. U nas był szwedzki stół na weselu trzeba było tylko dobrze przemyśleć rozłożenie ale udało się bez problemu i nikt nie musiał pchać się po jedzenie sala była obszerna nikt nie narzekał bo mógł skosztować tego czego chciał.

 10. Zgadza sie dekoracja wiele zmienia:) natomiast kwestia ceny zawsze zależy od miejsca/sali/miasta ale z tego co mi wiadomo jakie sa realia w Warszawie to tą cene można zmniejszyc dzięki temu o 1/3 a nawet w niektórych miejscach o połowę ale nalezy pamiętać że niektóre sale doliczają sobie opłatę za tzw. wynajem.
  Powodzenia w przygotowaniach 🙂

 11. Szwedzki stół to zdecydowanie hit ostatnich lat. Jest to również forma zintegrowania się gości, którzy zostali rozsadzeni w różnych miejscach sali. Jednak taka forma posiłku bywa również kłopotliwa, gdyż jesteśmy przyzwyczajeni, że jedzenie do stolika przynosi kelner. Z drugiej jednak strony, naszym zdaniem szwedzki stół jest bardziej elegancki i szykowny, ale wybór już należy do młodej pary.

 12. Aby puste stoły tak bardzo nie rzucały się w oczy trzeba zadbać o ciekawy wystrój, może uda się to na przykład wypełnić koszami z owocami. Nie przejmowałabym się też narzekaniami bo jednak wesele jest dla młodych 😉
  Jeśli chodzi o koszty wiesz może o ile jest to tańsze rozwiązanie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *