intercyza małżeńska

Intercyza małżeńska – o czym należy pamiętać?

Pojęcie intercyzy kojarzy Ci się z serialami o rozterkach bogaczy planujących ślub? Cóż, w rzeczywistości to całkiem realne zagadnienie. Podczas gdy w niektórych państwach rozdzielność majątkowa jest czymś naturalnym, w Polsce nadal wiele osób nie ma świadomości, „z czym to się je”. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, nawet planując małżeństwo ze wspólnie zarządzanym majątkiem.

Co to jest intercyza?

Intercyza to potoczna nazwa małżeńskiej umowy majątkowej. Takową można sporządzić jedynie przed ślubem, ale zaczyna ona obowiązywać w momencie formalnego zawarcia małżeństwa. Ogólna myśl jest dość oczywista: w przypadku rozwodu dwie osoby zachowują majątek nabyty w trakcie małżeństwa, a także wniesiony, czyli ten posiadany jeszcze przed ślubem.

Umowę sporządza notariusz – wszak mowa o akcie notarialnym, wymagającym zgody obu stron. Tylko dobrowolny podpis obu stron i zawarcie ślubu „uruchamia” intercyzę. Co z osobami, które nie podpisują intercyzy? W przypadku rozwodu ich majątek zostanie podzielony na pół, niezależnie od tego, czy jedna ze stron zarabiała dziesięciokrotność tego, co małżonek. Na tym polega wspólnota majątkowa, która powstaje automatycznie w momencie zawarcia ślubu (bez spisanej wcześniej intercyzy).

Można więc powiedzieć, że małżeństwo, które zawarło intercyzę, po ślubie nadal „pracuje na własny rachunek” czy inaczej – „zarabia na własne konto”. Oczywiście, umowę można zerwać lub zmodyfikować jej postanowienia, ale znów – zrobi się to jedynie wspólnie, za obopólną zgodą i wolą.

podpisanie intercyzy

 

Intercyza małżeńska – o czym warto pamiętać ?

Co ciekawe, intercyzę, czyli rozdzielność majątkową można przygotować i wprowadzić w życie również po ślubie. Znamienne, że niekoniecznie potrzebna jest tu wola obu małżonków. Strona, która do tego dąży, może wykazać w postępowaniu sądowym, że są ważne przesłanki ku takiemu rozwiązaniu. Gdy sąd przychyli się do tej argumentacji, nawet bez zgody małżonka majątek jest dzielony. Na połowę lub w inny sposób, na żądanie i w uzasadnionych przypadkach. Od tej chwili każdy „pracuje na siebie”, budując prywatny majątek. Taki stan prawny wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, gdzie należy szukać konkretnych artykułów.

 

Ile kosztuje intercyza?

Gdy intercyzę spisują narzeczeni, koszt aktu notarialnego wynosi około 500 złotych (taksa notarialna, podatek). Dokument pozostaje w kancelarii, a za wypis należy zapłacić, na szczęście niedużo. Intercyza jest droższa dla małżonków. Im większym majątek, tym sporządzenie aktu mocniej uderza po kieszeni zainteresowanych.

I tak, koszty wyglądają w następujący sposób:

majątek do:

10 tys. złotych → 100 zł + 3% nadwyżki po granicy 3 tys. złotych;
30 tys. złotych → 310 zł + 2% nadwyżki po granicy 10 tys. złotych;
 60 tys. złotych → 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. złotych;
 1 mln złotych → 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. złotych;
 2 mln złotych → 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln złotych;
 powyżej 2 mln zł → 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln złotych, ale nie więcej, niż 10 tys. złotych.

podpisana intercyza

 

Intercyza przedmałżeńska – plusy i minusy

Intercyza nie interesuje, wbrew serialowym pozorom, milionerów wchodzących w związek o znamionach mezaliansu. Zazwyczaj to decyzja przedsiębiorców, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą i nie chcą w przyszłości ryzykować wspólnotą majątkową małżeństwa. Jeżeli mężowi nie uda się biznes, dzięki intercyzie nie ucierpi na tym bezpośrednio jego żona. Osoby przekonane o zaletach intercyzy podkreślają, że po jej podpisaniu znika ryzyko odpowiedzialności za ewentualne długi współmałżonka.

Jednak są także minusy intercyzy. Rozdzielność majątkowa znacznie obniża bowiem szanse otrzymania kredytu. Z reguły zdolność kredytowa jednej osoby jest wszakże niższa niż współmałżonków. Ponadto związek z podpisaną intercyzą jest wykluczony ze wspólnego rozliczania podatku.

Intercyza przed ślubem – podsumowanie

Podsumowując, gdy dwie strony chcą się ochronić przed konsekwencjami rozwodu i walki na tle finansowym, spisanie intercyzy ma sens. Podobnie w przypadku małżeństw, w których obie strony są przedsiębiorcami lub istnieje ryzyko wpadnięcia w problemy finansowe przez jedną z nich. Żeby jednak nie było zbyt różowo, widmo niemożności wzięcia kredytu skutecznie odstrasza przed intercyzą. Poza tym nie jest ona darmowa – co najmniej kilkaset zł trzeba zostawić u notariusza, dlatego intercyza traci sens w przypadku, gdy majątek wnoszone przez obie strony jest niewielki lub żaden. Jak ze wszystkim, również tu należy poszukiwać złotego środka i zastanowić się nad rozwiązaniem najlepiej pasującym do konkretnej sytuacji.

Jeśli więc rozważasz intercyzę lub masz pytania z nią związane, możesz skontaktować się z jedną z kancelarii prawnych np. Optimal Solicitors, która z pewnością pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

2 thoughts on “Intercyza małżeńska – o czym należy pamiętać?

  1. Bardzo nas cieszy, że ktoś w końcu porusza tak istotny temat. Wiele młodych par zastanawia się nad podpisywaniem intercyzy, ale nie wie jak się do tego zabrać. Co prawda zawieranie tego dokumentu jest coraz mniej popularne, lecz dobrze jest mieć jakąś wiedzę na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *