alkohol na wesele

Jak wybrać alkohol na wesele?

Alkohol na polskim weselu to podstawa – pijemy za zdrowie Państwa Młodych, za Pannę Młodą, za Pana Młodego, za świadków itd… toastów tego dnia jest wiele, więc i alkoholu nie powinno zabraknąć! Jak policzyć ile alkoholu będzie nam potrzebne na weselu? Jaki alkohol wybrać? To są pytania dotyczące niemal każdej Młodej Pary chyba że ktoś robi wesele bez alkoholu.

Alkohol na wesele – ile wódki na wesele?

W kulturze polskiej już się mocno zakorzenił zwyczaj wódki i jest ona alkoholem, który jest niemal na każdym weselu. Jak policzyć odpowiednia jej ilość?
 • na osobę liczymy 0,5 l wódki
 • dolicz jeszcze butelki na konkursy i zabawy + ok. 10 sztuk
 • + wódka potrzebna na bramę jeśli taka będzie 😉 +  ok.10 sztuk
 • nie oszczędzaj na jakości alkoholu – wybierz sprawdzoną markę!
Pamiętaj o coolerach na stołach, bo nie ma nic gorszego niż ciepła wódka ;p pisałam o tym w artykule: 8 rzeczy których goście nienawidzą!
wino na weselu

Wino – słabszy alkohol na wesele

Wino jest rozchwytywane jeśli chodzi o kobiety czy osoby starsze – warto wziąć pod uwagę, przewagę jakiego towarzystwa będziemy mieć na weselu i dopasować ilość butelek.
 • zakłada się że idzie 0.35 l wina na osobę oczywiście w wersji białego wina i czerwonego czyli pół na pół (więc nawet jeśli wiesz że Twoja przyjaciółka wypije całą butelkę to Twoja ciocia może z 2 kieliszki, więc brakować nie będzie ;))
 • wybieramy raczej wina wytrawne i półwytrawne – słodkie to nie ten rodzaj uroczystości
 • jeśli chcemy coś słodkiego to raczej stawiamy na stolik alkoholowy nalewki
alkohol własnej roboty na weselu

Ile alkoholu na całe wesele? – alkohol własnej roboty

Często spotykany alkohol na polskich weselach 😉 – zazwyczaj warto go umieścić na wiejskim stole w beczułce koniecznie drewnianej, taki alkohol nie powinien być trzymany w plastiku!!!
 • liczymy ok 5-8 l na całe wesele
drink bar na weselu

Barman na wesele – kolorowe drinki

Jeśli masz barmana na wesele i open bar to jest to bardzo fajna opcja, zawsze jest przy tym spora ekscytacja szczególnie u płci żeńskiej ;). Warto porozmawiać z barmanem i poprosić, aby nie robił mocnych drinków. Mamy wtedy pewność że goście będą mogli cały czas coś trzymać w dłoni i sączyć przez całą imprezę ale się nie upiją 😉
piwo na weselu

Piwo – słabszy alkohol na wesele

Ciekawe rozwiązanie, coraz częściej pojawia się na weselach. Jeśli wiesz, że masz wielu zwolenników piwa, to może warto się zaopatrzyć w większa ilość i różne ciekawe gatunki? 🙂
Jest to opcja bardzo pochwalana przez męską cześć towarzystwa 😉
na weselu alkohol

Alkohol na wesele – kilka wskazówek

Pamiętaj, że organizując alkohol na wesele warto:
 •  poprosić salę o mniejsze kieliszki – wtedy goście tak szybko się nie upiją
 • aby kelnerzy donosili wódkę na stoły regularnie niech nie wystawiają prawie całego alkoholu od razu
 • skomponować gdzieś niedaleko np. stołu słodkiego czy wiejskiego – stół z alkoholami różnego rodzaju np. nalewki, whiskey itd. – taki mini barek 
 • wina ustawić na stołach np. po jednym białym i jednym czerwonym a pozostałe w minibarku
 • na stół Państwa Młodych warto zaopatrzyć się w wodę 😉
A Wy na jaki trunek się decydujecie?
Zapraszam też na wpis:

6 thoughts on “Jak wybrać alkohol na wesele?

 1. Jest mnóstwo fajnych alternatyw dla tradycyjnych alkoholi na weselach, takich jak wódka czy wino. Wszystko zależy od inwencji twórczej Młodej Pary i oczywiście zasobności. Nie wszystkie atrakcje należą bowiem do tanich rozrywek.

 2. Dokładnie u nas było podobnie, warto pamiętać o tym winie jednak bo sporo osób u nas na weselu piło wino i dobrze że kupiliśmy z nadmiarem bo by zabrakło 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *