ślub-humanistyczny

Ślub humanistyczny, co warto wiedzieć?

Słyszałaś od koleżanki, że na swojej uroczystości nie będzie miała Księdza ani urzędnika? Nie wiesz dlaczego i jak to będzie zorganizowane? Nie wiesz co to jest ślub humanistyczny? Obecnie jest to bardzo dynamicznie rozwijający się nurt, pytanie czy to rozwiązanie dla Ciebie? 

Główny nacisk przy tego rodzaju ceremoniach jest na wartości humanistyczne tj: zaufanie, rozum, przyjaźń, wolność jednostki czy równość kobiety i mężczyzny. Ślub humanistyczny jest jedna z czterech możliwości ślubu kościelnego, cywilnego i konkordatowego. Jest to idealna perspektywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadnym wyznaniem wiary a chciałyby złożyć sobie przysięgi.

Ślub humanistyczny w Polsce

  • Na pewno potrzebujesz tzw. „celebransa” – jest to osoba odpowiedzialna za koordynację i przeprowadzanie zaślubin jest on związany ze środowiskami humanistycznymi (Mariusz Agnosiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów). Wszystko z nim ustalacie jak będziecie ubrani, gdzie chcecie mieć ceremonię itd…
  • Musicie stworzyć swoją własną przysięgę, własne słowa
  • Pamiętaj że w Polsce taka ceremonia ślubu humanistycznego nie ma skutków prawnych inaczej jest w USA czy Norwegii
  • Koszt takiego ślubu to ok. 500 zł

śluby humanistyczne

Śluby humanistyczne – zasady istnieją

  • Nie możesz go zawrzeć jeśli nie ukończyliście 18 lat
  • Z ważnych względów kobieta może go zawrzeć przy ukończeniu 16 lat za zgodą opiekunów
  • Nie jest on dla osoby, która już jest po ślubie
  • Rodzeństwo nie może go zawrzeć
  • Nie dla osób dotkniętych chorobą psychiczną czy ubezwłasnowolnionych

Humanistyczny ślub – dlaczego tak?

Śluby humanistyczne są wyjątkowe bardzo często ze względu na swoją formę, ponieważ skupione są wokół człowieka i relacji międzyludzkich. Są bogate w treść, bardzo często są na nich odczyty poezji czy specjalna muzyka, dlatego coraz więcej par widzi w nich alternatywę dla siebie.
A Wy co myślicie o takim ślubie?
Polecam tez wpisy:

2 thoughts on “Ślub humanistyczny, co warto wiedzieć?

  1. Szczerze mówiąc pierwszy raz w życiu spotykam się z pojęciem ślubu humanistycznego. To, co najbardziej mi się w nim podoba, to własne przysięgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *