o czym rozmawiać przed ślubem

Co warto omówić z narzeczonym przed ślubem

Małżeństwo to poważna sprawa, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie, nie ślub, a właśnie małżeństwo, bo ono trwa większość naszego dorosłego życia, a zaślubiny to tylko dzień i nocna zabawa. Jednym ze sposobów na jak najlepsze poznanie się i sprawdzenie, czy wspólne życie jest słuszną decyzją jest szczera rozmowa. Są pewne kluczowe tematy, które trzeba poruszyć przed powiedzeniem „Tak”, żeby uniknąć późniejszych niespodzianek i rozczarowań. Poniżej znajdziesz listę, która pomoże Wam nie pominąć najważniejszych kwestii.

Po co rozmawiać o przed ślubem o życiu po nim?

Chodzi o to, żeby wyłapać fundamentalne różnice, które w jakiś sposób uniemożliwiłyby życie we dwoje. Ich świadomość daje dwa wyjścia – rozstać się albo wspólnie dojść do rozwiązania, które zadowoli obie strony. I chociaż pierwsza opcja wydaje się dość brutalna to jednak są takie kwestie sporne, które nie za bardzo pozostawiają inną możliwość. Poza tym narzeczeństwo to jest jeszcze ten moment, kiedy możemy się wycofać. Nie każde kończy się ślubem.

Wnikliwe rozmowy pomagają też lepiej się poznać, a to jest jedna z podstaw małżeństwa i miłości. Żeby kogoś prawdziwie kochać, musimy go jak najlepiej znać. W przeciwnym razie może się okazać, że kochamy tylko nasze wyobrażenie o tej drugiej osobie. Z drugiej strony patrząc, bycie mężem czy żoną wymaga dojrzałości, która częściowo wynika z dobrej znajomości samego siebie. Im lepiej znam siebie, im lepiej wiem, kim jestem, tym lepszy związek stworzę z drugą osobą.

szczęsliwe-małżeństwo

O czym rozmawiać przed ślubem?

Warto rozmawiać o przeszłości (o naszym dzieciństwie i dorastaniu), o domu rodzinnym, o oczekiwaniach co do małżeńskiej codzienności, o planach na przyszłość, o religii i poglądach politycznych, a także o faktach z naszego życia, które mogą wpłynąć na nowo zakładaną rodzinę (np. informacje, których zatajenie byłoby podstawą do unieważnienia ślubu kościelnego). Dobrze jest też zadać sobie pytania o hipotetyczne trudne sytuacje.
1. Relacje w domu rodzinnym
Jaka była i jest moja mama? Jaki był i jest mój tata? Jaki był i jest ich związek? Czy widziałem ich miłość? Co mi się w naszej rodzinie podobało, a czego chcę uniknąć? Jakie jest moje rodzeństwo? Jak je traktowali rodzice? Czy dobrze się czułem w swojej rodzinie?
Jeśli rodzice nie są razem, jak to się stało? Jak ich rozstanie wpłynęło na mnie? Jaki mieli stosunek do pracy i domowych obowiązków? Czy czułem się ważny czy pomijany?
2. Sposób wychowania
Jacy byli moi rodzice? Czy okazywali mi uczucia? Czy mnie wspierali (jak)? Czy uważam ich za dobrych rodziców? Jakie błędy wychowawcze popełnili? Czy chcę podobnie wychować swoje dzieci? Które z rodziców bardziej angażowało się w wychowanie? Z kim mam lepszy kontakt? Czy mogę powiedzieć rodzicom wszystko? Kto i kiedy rozmawiał ze mną o seksie i płciowości?
3. Dzieciństwo i dorastanie
Jak przebiegała moja edukacja? Do jakich placówek chodziłem? Czy je lubiłem? Czy posłałbym tam swoje dzieci? Jak spędzałem wakacje? Z kim się przyjaźniłem? Czy byłem duszą towarzystwa czy raczej samotnikiem? Czy dziadkowie byli włączeni w moje wychowanie? Najlepsze i najgorsze momenty mojego dzieciństwa? Jakim byłem nastolatkiem? Czy były ze mną problemy wychowawcze, buntowałem się (jak)? Czy chciałbym mieć takie dziecko, jakim sam byłem?
4. Tradycje rodzinne
Moje ulubione rodzinne tradycje? Co chciałbym powtórzyć w naszym wspólnym domu? Czego najbardziej nie lubiłem? Jakie mieliśmy zwyczaje świąteczne? Jakie potrawy jadaliśmy w święta? Kiedy ubieraliśmy choinkę? Kto chodził do kościoła ze święconką? Które święta lubię najbardziej? Jak obchodziliśmy urodziny i imieniny? W jakim gronie świętowaliśmy? Czy prezenty były w naszej rodzinie ważne? Jakie prezenty sobie kupowaliśmy?
5. Przeżywanie wiary w domu rodzinnym
Jakiego wyznania są nasi rodzice i dziadkowie? Czy praktykują swoją wiarę? Czy wychowali mnie w niej? Jak była ona przeżywana na co dzień? Czy modliliśmy się razem z rodzicami? Czy w domu mówiło się o Bogu i wierze? Czy byłem na siłę przekonywany do praktykowania? Czy rodzice starali się wytłumaczyć zasady wiary czy tylko wymagali? Czy rodzice akceptowali moje postępowanie?
6. Przebyte i przewlekłe choroby
Czy w tej chwili na coś choruję? Jakie biorę leki? Jakie są rokowania mojej choroby? Jakie poważne choroby przebyłem wcześniej? Czy miałem jakieś operacje? Czy przechodziłem kiedyś leczenie psychiatryczne? Czy jestem bezpłodny? Czy jakieś moje choroby mogły lub mogą spowodować niepłodność?
7. Nałogi i uzależnienia
Czy jestem/byłem od czegoś uzależniony? Czy mam skłonności do jakiś nałogów? Czy byłem na odwyku? Czy jestem w stanie rzucić np. palenie, kiedy będziemy mieli dzieci? Jaki mam stosunek do nałogów u dzieci i nastolatków? Co bym zrobił, gdybym nakrył dziecko na korzystaniu z używek?
8. Choroby dziedziczne i genetyczne w rodzinie
Jakie choroby powyższego typu występowały i występują w mojej bliższej i dalszej rodzinie? Czy jestem potencjalnie zagrożony którąś z nich? Czy nasze dzieci mogą ją mieć?
9. Trudne życiowe doświadczenia
Czy przeżyłem jakąś traumę? Co było najtrudniejszym życiowym doświadczeniem? Jak sobie z tym poradziłem? Czy nadal to we mnie tkwi? Czy byłem świadkiem jakiś tragicznych wydarzeń?
10. Plany zawodowe
Czym chcę się zajmować zawodowo? Czy chcę pracować w wyuczonym zawodzie? Czy jestem w stanie zmienić zawód? Czy ważniejsza jest dla mnie pensja czy wykonywane zadania? Czy moja praca musi być moim hobby? Na jakich stanowiskach i w jakich firmach chciałbym pracować? Czy wolę stałe zatrudnienie czy częste zmiany? Praca na etacie, własna firma czy freelance? Praca w zespole czy bardziej samodzielna? Jak się zapatruję na pracę z domu? Czy dla pracy jestem w stanie się przeprowadzić? Co w sytuacji utraty pracy? Czy jest jakaś praca, której się nie podejmę? Ile godzin tygodniowo jestem w stanie poświęcić na pracę? Czy praca w trybie zmianowym, w weekendy wchodzi w grę? Czy będziemy oboje pracować czy jedna osoba zajmie się domem? Jakie mam zdanie co do urlopów macierzyńskich, tacierzyńskich, wychowawczych?
11. Finanse
Ile chcę zarabiać? Jaka pensja byłaby zadowalająca a jaka za niska? Wspólne czy osobne konto? Co, jeśli małżonek będzie zarabiał więcej? Kto będzie głównym żywicielem rodziny? Czy dzieci będą dostawały kieszonkowe? Kto będzie zarządzał finansami? Czy będziemy wspierać jakąś organizację dobroczynną? Na co będziemy wydawać najwięcej pieniędzy? Czy chcemy co roku wyjeżdżać na wakacje? Jaki mam stosunek do kredytów i pożyczek? Czy w tej chwili mam jakieś oszczędności? Czy rodzice będą nam pomagać i czy będziemy przyjmować tę pomoc? Jak długo? Jakie mam podejście do oszczędzania? Jak często chciałbym móc wydawać pieniądze na przyjemności (kino, jedzenie na mieście itp.)?
12. Miejsce zamieszkania
Gdzie zamieszkamy po ślubie? Jak długo? Czy docelowo chcemy mieszkać w mieszkaniu czy w domu jednorodzinnym? W jakim mieście lub państwie? Miasto czy wieś? Co myślę o wyprowadzce za granicę na jakiś czas lub na stałe? Kiedy kupimy coś swojego/większego? Czy w sytuacji kryzysowej wchodzi w grę mieszkanie z rodzicami? Co myślę o domach wielopokoleniowych?
13. Życiowe priorytety
Co jest dla mnie w życiu najważniejsze? Czy rodzina, którą zakładamy, będzie ważniejsza od rodziców i rodzeństwa? Jak ważna jest dla mnie praca? Co to oznacza w codzienności? Ważniejszy byłby remont mieszkania czy wakacje? Czy dla rodziny jestem w stanie znosić złe warunki pracy, mniejszą pensję? Jak ważne jest dla mnie małżeństwo? Czy ważniejsza dla mnie będzie żona/mąż czy dzieci?
14. Dzieci
Czy chcę mieć dzieci? Dlaczego? Ile i kiedy chcę mieć dzieci? Jakie imiona bym wybrał? Czym jest dla mnie posiadanie dziecka? Czy wyobrażam sobie nasz związek bez dzieci? Czym byłaby dla mnie bezdzietność? Jakie mam podejście do metod wspomaganego rozrodu? Jakie mam podejście do adopcji? Jak chcę wychować dzieci? Czy uważam, że jeden rodzic powinien być z dziećmi non stop w domu? Jeśli tak, to do jakiego wieku dziecka? Co sądzę na temat opiekunek do dzieci, żłobka, pomocy dziadków w wychowaniu? Co myślę na temat wspólnego porodu? Co, jeśli dziecko okazałoby się śmiertelnie chore podczas ciąży? Co myślę o aborcji? Czy jestem w stanie wychowywać chore dziecko? Jaką chcę być mamą/tatą? Co będziemy dzieciom mówić o homoseksualizmie? Jak powinno się uświadamiać dziecko w sferze płciowości? Co, jeśli nasze dziecko zostanie rodzicem jako nastolatek? Czy pozwolę dzieciom swobodnie wybierać kierunek edukacji? Co myślę o edukacji domowej?
15. Kontakty z rodzicami i teściami
Jak często chcę się widywać z rodzicami i teściami? Jak często chciałbym mieć z nimi kontakt telefoniczny? Czy każdy odpowiada za kontakty ze swoimi rodzicami? Na ile pozwolimy rodzicom pomagać lub wnikać w nasze sprawy? Gdzie jest granica? Jak było w moim rodzinnym domu pod tym względem?
16. Kontakty ze znajomymi i przyjaciółmi
Jak często będziemy widywać się ze znajomymi? Czy każdy może widywać się ze swoimi znajomymi czy będziemy zawsze spotykać się z nimi razem? Czy musimy znać wszystkich swoich znajomych? Czy możemy spontanicznie zapraszać znajomych czy tylko na zaplanowane imprezy?
17. Obowiązki domowe
Kto za co będzie odpowiedzialny? Czy wprowadzamy sztywny podział obowiązków? Czy będziemy robić jakieś dyżury? Kiedy będziemy robić duże porządki? Jak często będziemy odkurzać, wymieniać pościel, ręczniki itp.? Czy wolę duże zakupy raz w tygodniu czy mniejsze i częściej? Czy będziemy planować posiłki na dłuższy czas czy będziemy przygotowywać je spontanicznie? Kto będzie gotował?
18. Zdrada
Co myślę o zdradzie? Co uważam za zdradę? Czy zdradę da się wybaczyć? Czy ja bym wybaczył? Czy małżeństwo po zdradzie ma szansę istnieć? Co myślę na temat terapii małżeńskiej? Co uważam na temat przyjaźni damsko-męskich? Jak przeciwdziałać zdradzie?
19. Role w małżeństwie
Czy w naszym małżeństwie będzie stereotypowy podział ról? Co o tym myślę?
20. Wiara
Czy jesteśmy tego samego wyznania? Czy będziemy nasze dzieci wychowywać w wierze (jakiej)? Co, jeśli któreś nie będzie chciało? Jak na co dzień będziemy przeżywać wiarę? Czy będziemy się razem modlić, chodzić na nabożeństwa? Czy w naszym domu będą jakieś elementy wystroju o charakterze religijnym? Jakie (i jak?) święta będziemy obchodzić?
21. Marzenia
O czym marzę? Jakie jest moje największe marzenie? Czy nasze marzenia się nie wykluczają? Czy jestem w stanie zrezygnować z marzeń dla dobra rodziny?
22. Rozwód
Co myślę o rozwodzie? Co myślę na temat nierozerwalności małżeństwa? Jakie znam rozwiedzione pary? Czy rozwód wchodzi w grę czy jest czymś niedopuszczalnym? W jakich przypadkach rozwód jest jedynym wyjściem?
23. Seks
Jakie mam oczekiwania co do małżeńskiego seksu? Czy chcę czekać z seksem do ślubu? Dlaczego? Jakie mam fantazje? Czy jest coś, czego chcę spróbować? Czy jest coś, czego nigdy bym nie zrobił? Co myślę o antykoncepcji? Jaką formę odkładania poczęcia preferuję? Co myślę na temat obserwacji kobiecego cyklu (w celu poczęcia lub odłożenia go w czasie)? Czy oboje małżonkowie powinni być za to odpowiedzialni?
24. Ślub i wesele
Czemu chcę wziąć ślub? Czemu chcę wziąć ślub z Tobą? Ślub kościelny, konkordatowy czy cywilny? Dlaczego? Kiedy chcę wziąć ślub? Ile osób chcę zaprosić? Jak podzielimy obowiązki? Kto zapłaci za wszystko? Czy chcę mieć jakiś motyw przewodni? Czy chcę organizować całonocne wesele czy skromniejsze przyjęcie?
25. Codzienność
Czy jest coś, co chcę włączyć do naszej codzienności? Czy chcę wprowadzić jakieś rytuały (codzienne, tygodniowe, miesięczne, roczne)? Jak wyobrażam sobie nasze poranki, powroty do domu po pracy, wieczory i weekendy? Jakich drobnych przyjemności oczekuję i co mogę dać od siebie?
Powyższa lista nigdy nie będzie skończona. To jest podstawa, do której każdy zapewne mógłby dopisać podpunkty, które podpowiada mu własne doświadczenie i obserwacja par wokół. Dajcie się ponieść rozmowie, dopytujcie i rozwijajcie powyższe tematy.

szczęśliwi-w-małżeństwie

Jak rozmawiać?

Przede wszystkim szczerze. Nie zatajajcie nic przed sobą, nie oceniajcie i stwórzcie warunki, w których każde z Was będzie mogło się otworzyć. Pamiętajcie, po co to robicie – dla Was, żeby Wasz związek był lepszy i bardziej dojrzały. Żebyście oboje wiedzieli, z kim bierzecie ślub. Żeby Wasze małżeństwo miało solidny fundament Waszej znajomości. Słuchajcie siebie i zapamiętujcie. Gdybajcie. Zastanawiajcie się wspólnie „co jeśli?”. Próbujcie postawić się w przeróżnych życiowych sytuacjach i razem je rozwiązujcie.

Rozmawiajcie przy okazji. Nie chodzi o to, żeby umawiać się co kilka dni na „rozmowę” i wtedy przerabiać po kolei wszystkie punkty. Nie wypełniacie kwestionariusza, który musicie zaraz komuś oddać. Poznajecie siebie, a to wymaga czasu i odpowiednich warunków – nie zawsze jest to cisza i spokój i tylko Wy dwoje. O wielu powyższych rzeczach dowiadujemy się gdzieś pomiędzy zakupami w markecie a sprzątaniem w domu, w takiej zupełnej codzienności. Poznawanie się ma wiele wymiarów.

szczęśliwa-para

Ludzie się zmieniają

Odpowiedzi, których udzielicie sobie teraz, bazują na Waszych obecnych doświadczeniach. Za kilka lat będziecie bogatsi o nowe, poznacie innych ludzi, a życie niejednokrotnie Was zaskoczy. Macie prawo do zmiany zdania i dlatego tak ważne jest, żeby nigdy nie kończyć wzajemnego poznawania się – także po ślubie.

Mimo to poruszenie w czasie narzeczeństwa powyższych tematów ma ogromny sens. Wasze podejście do fundamentalnych spraw prawdopodobnie aż tak się nie zmieni na przestrzeni lat, a rozmowa o Waszych wyobrażeniach dotyczących małżeństwa, pozwoli Wam od początku przeżywać je świadomie i kreować na takie, jakiego oboje pragniecie.

Tekst napisany przez Mocem – Ewa Olborska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *