menu-weselne

Jak wybrać idealne menu na wesele?

Rezerwacja terminu i sali to dopiero początek dylematów na które natrafiają narzeczeni planując ślub. Prędzej czy później muszą oni także wybrać menu weselne. A to wcale nie jest najprostsza sprawa, zwłaszcza, że zwłaszcza wśród młodych ludzi panuje moda na przeróżne diety, od wegetariańskiej po bezglutenową. Przecież dobrym guście jest by menu na wesele było tak zaplanowane, by goście, niezależnie od preferencji kulinarnych, nie wyszli z niego głodni.

Ułatwieniem dla przyszłej pary młodej może być przykładowe menu weselne. Wiele sal weselnych posiada co najmniej jedną propozycję zestawu dań na wesele. Niemniej jednak dopiero doprecyzowanie szczegółów przesądzi czy wesele zostanie zapamiętane jako udane czy nie.

Menu weselne – Jak zaspokoić apetyt gości?

Menu weselne powinno cechować się różnorodnością. Najbezpieczniejsze będą specjały tradycyjnej polskiej kuchni, ale to nie oznacza, że narzeczeni nie mogą w menu umieścić przysmaków z innych krajów Europu czy Świata. Jednak jeśli w menu mają pojawić się potrawy bardziej egzotyczne dobrze jest się upewnić czy szef kuchni umie je zrobić. Dobrze jest też zachować rozsądną równowagę pomiędzy kulinarnymi nowościami a tradycyjną kuchnią. 

Planując menu warto skoncentrować się na swoich gościach. Jeśli wiadomo, że część z nich jest wegetarianami albo ma alergie pokarmowe dobrze jest tak dobrać potrawy w każdym posiłku, aby znalazło się danie i dla nich.
Przystępując do komponowania dań konkretnego menu na wesele najlepiej rozpocząć od decyzji ile będzie podanych ciepłych posiłków. Jeśli wesele ma trwać do rana optymalna ilość to 3-4 ciepłe dania. Jeśli ma to być tylko skromne przyjęcie, z pewnością wystarczy postawić na menu składające się z obiadu i 1 lub 2 ciepłych dań. 

Dobierając dania w menu na wesele warto zadbać o to, by wszystkie do siebie pasowały, a jednocześnie nie były identyczne. Menu weselne nie powinno jedynie zapełnić żołądka, ale i dostarczyć odpowiednich wrażeń smakowych. Warto też zwrócić uwagę na porę roku, podczas której odbywa się wesele. Zimą warto postawić na rozgrzewające dania, a latem na lekkie kompozycje z warzyw.

Menu weselne propozycje – Dodatkowe atrakcje

Warto dodatkowo postawić na jakąś atrakcję kulinarną, sprawią one, że wesele będzie jeszcze bardziej spektakularne. Są to co prawda pozycje poza menu, dodatkowo płatne, ale w tym szczególnym dniu warto postawić na coś wyjątkowego. Na eleganckim weselu dobrze sprawdzi się kucharz przygotowujący na żywo flambirowane czyli podpalane desery. Można też postawić czekoladową fontannę, w której goście będą mogli zamaczać świeże owoce i pianki.

Menu na wesele – Kwestia dobrej organizacji

Ważne jest też by ustalić z kucharzem i obsługą sali w jakich godzinach mają pojawiać się posiłki i jak mają być podane. Jeśli zależy nam na naprawdę eleganckim weselu warto upewnić się też, czy liczba kelnerów i kelnerek będzie wystarczająca. Chociaż serwowanie dań na półmiskach, z których każdy gość może nałożyć sobie to na co ma ochotę wydają się dobrym rozwiązaniem nie zawsze się sprawdza. Bardziej eleganckie będzie jeśli każda z potraw będzie serwowana na osobnych talerzach. Dodatkowo taki sposób serwowania daje pewność, że każdy z gości otrzymał to na co miał ochotę.

Artykuł został przygotowany we współpracy z restauracjanadpotokiem.pl

3 thoughts on “Jak wybrać idealne menu na wesele?

  1. My postawiliśmy na dania tradycyjne plus dodatek – stół wiejski, który był w pakiecie (wesele w Hotelu Biały Dom w Paniówkach), goście byli zadowoleni, bo kuchnia była pyszna i domowa, nawet dzieciaki zajadały się z wielkim smakiem 🙂

  2. Moda moda i kombinowac mozna naprawde na rozne sposoby jesli chodzi o menu, ale jedno jest pewne ze kuchnia polska musi byc zawsze. Tak jak piszecie – młodzi szaleja na punkcie tych wszystkich wymyslonych dan wege czy w ogole na temat kuchni swiata, ale jak sie postawi na stole solidna porcje schabowych i cudowne polskie salatki to kazdy sie zlamie. My mielismy kilka takich przykladow. Dziewczyny fit, ktore od kilku lat nie mialy miesa w ustach skusiły sie na schaba i devoille’a pomimo ze kucharz z domu weselnego pokusa przygotowal specjalne fitzakąski i dania glowne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *