oczepiny na weselu

Oczepiny: alternatywne zabawy

Oczepiny to mocno zakorzeniony zwyczaj słowiańskich tradycji weselnych. Do dziś wszystkie Panny Młode zastanawiają się nad tym jak będą wyglądać ich oczepiny i w jaki sposób powinny być zorganizowane. Tą kwestię przede wszystkim należy omówić z zespołem lub Dj.

Oczepiny weselne – tradycja

Niegdyś oczepiny weselne polegały na zdjęciu Pannie Młodej wianka i włożeniu tradycyjnego czepca, który był najczęściej prezentem od matki chrzestnej. Oznaczało to opuszczenie stanu panieńskiego i rozpoczęcie życia jako mężatka. Dawniej oczepiny odbywały się również jak teraz o północy, a w tle śpiewano ludowe pieśni. Częstym zwyczajem było również obcinanie włosów dla Panny Młodej, co teraz raczej nie spotkałoby się z aprobatą wielu z nas ;). Nierzadko Panna Młoda okazywała swój sprzeciw zrzucała czepiec, uciekając po izbie przed starszymi mężatkami, które ten czepiec jej wkładały.

Obecnie spora część osób wyśmiewa ten zwyczaj, ponieważ uważa go za przestarzały, nudny i nie mający sensu. Osobiście uważam go za świetną zabawę jeśli jest zorganizowana w dobrym guście. Warto o to wcześniej zadbać, gdyż często zespoły nie mają wyczucia i organizują oczepinowe zabawy, powodujące niesmak u gości. 

Zabawy na oczepiny: Jak zorganizować oczepiny na weselu? 

Najczęściej  jest to moment kulminacyjny wesela i  wygląda w sposób następujący:

 • Tradycyjna opcją jest sytuacja w której Panna Młoda siada na krzesełku na środku sali, a wszystkie niezamężne kobiety, które biorą udział w weselu chodzą lub tańczą w koło w rytmie muzyki. Następnie Panna Młoda rzuca bukietem lub welonem w stronę panien. Jeśli któraś z nich złapie wiązankę lub welon, to czekamy aż podobne zadanie wykona Pan Młody z kawalerami. Mężczyzna, który złapie muchę lub krawat ma najczęściej zadanie, aby zatańczyć z „nową” Panną Młodą.

Pomysły na alternatywne oczepiny

 • Oczepiny inaczej czyli panny stoją w kółku i przekazują sobie np. bukiet ślubny licząc do tylu, ile Para Młoda ma razem lat, osoba na której wyliczanka się zatrzyma jest zwycięzcą.
 • Szukanie welonu/ wiązanki ślubnej przez panny na terenie sali weselnej. Wcześniej Pannie Młodej odpina go świadkowa i szuka dyskretnego miejsca do schowania welonu. W trakcie zabawy zespół weselny może zaproponować biesiadnikom śpiewanie przyśpiewek weselnych.
 • Alternatywne oczepiny, to też bukiet ze wstążkami. Każda z uczestniczek dostaje do ręki wstążkę, która po drugiej stronie jest przytwierdzona do bukietu. Panna Młoda jest z zamkniętymi oczami i odcina kolejno wstążki z pomocą świadkowej. Ostatnia wstążka, która nie została przecięta należy do zwyciężczyni.
 • Balony z karteczkami w środku „pan młody” i „panna młoda”. Umieszczanych na środku sali jest ok 30-40 balonów, jednak tylko w dwóch są karteczki z napisami. Panny i kawalerowie przebijają wszystkie kolejno. Ci którzy dotrą do balonów z ukrytymi kartkami zostają nową parą młodą.
 • Losowanie klucza czyli alternatywne oczepiny u Pana Młodego mogą się odbywać przez schowanie muchy w skrzynce zamkniętej na kłódkę. W oddzielnym koszyczku powinny znaleźć się kluczyki w tym jeden nie pasujący. Każdy kawaler losuje po jednym i ten z właściwym kluczem zostaje zwycięzcą konkurencji.
 • Skrzynka z muchą labo welonem – skrzynka krąży po kole, każda osoba odpowiada pytanie (dowolne z wiedzy ogólnej lub z wiedzy o młodej parze) w ciągu 5 sekund i podaje skrzynkę dalej jeśli odpowiedziała dobrze. jeśli źle to odpada i tak do osoby która wygra konkurencję.
 • Dodatkowe zabawy weselne, które odciągną gości na trochę od stołów.

Tradycja mówi, że osoby które atrybuty Państwa Młodych złapały lub znalazły wezmą ślub jako pierwsze towarzystwa będącego na sali.

Oczepiny weselne – wskazówki

 • Na pierwszy taniec oczepinowy nowej Pary Młodej wybierz szybki, śmieszny kawałek. Nigdy nie wiadomo kiedy druga połówka, z którą ktoś przyszedł na wesele zrobi scenę zazdrości. Byłam już tego świadkiem kilka razy!
 • Nie wyciągajcie osób na siłę do zabaw, niektórzy źle się czują przymuszani do wystąpień publicznych ;).
 • Przygotujcie wszystkie niezbędne atrybuty już wcześniej. Warto zaangażować w to świadków.

A jakie są Wasze pomysły na zabawy oczepinowe? Jak to będzie wyglądać u Was?

 

1 thought on “Oczepiny: alternatywne zabawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *