bramy weselne

Bramy weselne czyli ślogi! Czy są żenujące?

Udostępnij!

Jest wiele terminów na to, co potocznie wszyscy nazywają bramą weselną. Śloga, zastawa czy szlaban to tylko niektóre z nich, organizowane najczęściej przez dalszą rodzinę, dzieci lub sąsiadów. Jest to przeszkoda, którą musi pokonać Pan Młody w drodze do Panny Młodej lub Państwo Młodzi w drodze z Kościoła na salę.

Bramy weselne – tradycja

Tradycja bramy polega na wykupieniu przez Pana Młodego narzeczonej za fanty, alkohol lub cukierki. Ta tradycja już coraz rzadziej jest praktykowana, jednak nadal ma wielu zwolenników w miejscach gdzie tradycja jest mocno zakorzeniona. W niektórych regionach Polski Młodzi na swojej drodze napotykają nawet po kilkanaście bram ;).

Bramy weselne na wsi – jak najczęściej są przygotowywane?

Całość zabawy polega na tym by zagrodzić dla Młodych drogę do przejazdu, świadek musi wysiąść z auta i rozpocząć negocjacje. Jeśli uda mu się ustalić warunki to wydaje tyle butelek na ile się umówił. Najczęściej musi jeszcze wypić kieliszek wódki, czasem też Pan Młody musi wziąć udział w wymyślonej konkurencji, w szczególności jeśli jest to brama weselna przed domem Panny Młodej.

Pomysłowa brama na wesele

Jest kilka opcji na zorganizowanie bram weselnych:

 • konieczne są życzenia dla Pary Młodej i wypicie z nimi wódki/ lub szampana
 • jeśli Pan Młody jest z policji, to brama może jako barykada wozów policyjnych – może to wyglądać widowiskowo, prawie jak zatrzymanie!
 • innym pomysłem jest zablokowanie drogi z transparentami „wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia!”
 • jeśli wesele jest na wsi można zastawić drogę wozem lub ciągnikiem
 • ciekawą opcją może też być brama ustawiona ze snopów siana
 • można zagrodzić drogę girlandą z papieru lub rośliny z lampionami
 • kolejnym rozwiązaniem mogą być roboty drogowe, które będą przeszkodą dla Młodych, więc nie zapomnijcie o znakach!

Weselne bramy – o czym pamiętać?

 • Czasem bramę organizują osoby w ogóle nie związane z Parą Młodą, a robią to jedynie aby uzyskać darmowy alkohol od Pary Młodej, oczywiście jest to dla wielu osób z rodziny żenująca sytuacja, jednak wszystko musi być przeprowadzone z pełną kulturą, aby nie dodawać stresu Parze Młodej.
 • Warto nagrać negocjacje przy bramie weselnej i dołączyć ten filmik do Waszego teledysku ślubnego.
 • Pamiętajcie żeby nie przedłużać zabawy jeśli jest to w drodze do Kościoła, bo Para Młoda i tak ma dużo stresu tego dnia nie trzeba im fundować dodatkowo spóźnienia na własny ślub ;).
 • Nie organizujcie zbyt ryzykownych konkurencji dla Pana Młodego, żeby nie skończyło się to zabrudzonym garniturem lub uszkodzonymi częściami ciała.
 • Warto uprzedzić Młodych, że będzie brama – będą mieli możliwość wcześniejszego wyjazdu z domu i zapakują więcej wódki ;).

Zapraszam też na wpisy:

Polskie wesele – co musi na nim być?

Polskie piosenki na pierwszy taniec

Idealne menu na wesele

A jak u Was wyglądały lub będą wyglądać bramy weselne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.