Manipulacja emocjonalna w związku. 5 oznak, że on Tobą manipuluje

Manipulacja emocjonalna w związku jest trudna do zauważenia i przezwyciężenia. Może wahać się od subtelnego i nieświadomego do jawnego i wyrachowanego, ale niezależnie od tego, która z nich występuje to manipulacja w związkach może zranić i zniszczyć więź pary oraz zdecydowanie wpłynąć na twoje osobiste szczęście.

Manipulacja emocjonalna w związku: nie mówi co myśli

  • Kiedy jedna z osób w związku nie mówi o czym myśli, próbuje ukryć pewne rzeczy to zawsze źle wpływa na związek. W rzeczywistości takie działania mogą być motywowane nawet chęcią bycia grzecznym, harmonijnym lub niekonfrontacyjnym względem drugiej osoby. Jednak z czasem te rzeczy mają tendencję do zamykania komunikacji w związku i prowadzi to do głębszych problemów.

manipulacja emocjonalna w związku

Manipulacja emocjonalna w związku: nie pokazuje tego co czuje

  • Chociaż jest to subtelna forma manipulacji, to ukrywanie, co naprawdę się czuje względem drugiej osoby szkodzi, ponieważ jest to forma oszustwa. Chodzi o to, że takie zachowanie jest dość powszechne. Mężczyzna nie chce pokazać, że np. zakochał się w kobiecie, żeby nie czuła się „zbyt silna w związku” – tak to niektórzy argumentują. Kobiety z kolei często czują z jakiegoś powodu frustrację i o niej nie mówią, wola przymknąć oko „dla dobra związku”, „żeby się nie kłócić”. Należy o tym porozmawiać z drugą osobą, a nie ukrywać takie rzeczy. Chociaż tego typu zachowanie może wydawać się niewinne i nieszkodliwe, w rzeczywistości może stworzyć dystans między partnerami, ponieważ brakuje uczciwości. Z biegiem czasu takie subtelne zachowania mogą sabotować długotrwały związek.

manipulacja emocjonalna w związkach

Manipulacja w związku: nagłe przypływy miłości

  • Partner zasypuje Cię miłosnymi telefonami, sms-ami, wyznaniami, prezentami a potem nagle znika lub jest wobec Ciebie nie miły i niegrzeczny. W ten sposób uzależnia Cię od siebie i wydaje Ci się, że musisz zasłużyć na te „dobre” traktowanie, że to Twoja wina, ponieważ przestał się odzywać lub jest wobec Ciebie wredny.

manipulacje w związku

Manipulacja w relacji: Gaslighting

  • Gaslighting to forma przejmowania władzy nad czyjąś rzeczywistością. Oznacza to, że partner bardzo często niby przypadkiem kwestionuje Twoją wersję wydarzeń albo co, kto powiedział. Przez co, przestajesz wierzyć w siebie i swoją wersję wydarzeń. Podważanie Twojego postrzegania świata jest przeplatane dużą dawką miłości i troski o Ciebie.

manipulacje emocjonalne w związku

Manipulacja w związkach: stonewalling

Stonewalling – to dość okrutny sposób manipulacji, bo polega na wycofaniu się drugiej osoby w ciężkich chwilach. Kiedy się kłócicie partner przestaje się odzywać albo pokazuje, że nie widzi problemu i potrzeby rozmowy o nim? Wygląda to z początku bardzo niewinnie, ale w pewnym momencie relacja z taką osoba robi się toksyczna, ponieważ Twoje uczucia i potrzeby są zaprzeczane na każdym kroku. Druga osoba milczy na Ciebie zostaje zepchnięte rozwiązanie problemu.

 

Zobacz także:

Test zgodności dla par. Czy na pewno do siebie pasujecie?

Co robi facet gdy mu się podobasz? 16 sygnałów

Randka zimą. 20 obłędnych miejsc i atrakcji dla dwojga

 

11 thoughts on “Manipulacja emocjonalna w związku. 5 oznak, że on Tobą manipuluje

  1. Co jeśli robię te rzeczy tylko dlatego że partnerka jest wrażliwa na wszystko co się do niej mowi, bierze wszystko do siebie i nie akceptuje uwag ?

    1. Zależy które rzeczy, bo nie wszystkie z wymienionych da się robić w dobrej wierze. Nie znam Waszej sytuacji ale jeśli jest faktycznie jak mówisz i potrafisz to wszystko wypośrodkowac to tylko dobrze o Tobie świadczy. Nic nie jest czarno białe w życiu, Ty najlepiej znasz Waszą sytuację. Powodzenia!

  2. Czas na nowe STYLOWE ŻYCIE…TAKIE JAKIE LUBIĘ…BASIC ALE W WIELKIM MOIM Własnym STYLU…UWIELBIAM MODĘ …NARESZCIE NIE BĘDĘ BLOKOWAĆ SOBIE ZAKUPÓW TEGO CO CHCĘ I POTRZEBUJĘ…MOJE PIENIĄDZE I JA NIMI RZĄDZĘ…I TAK JUZ ZOSTANIE NA ZAWSZE…,Aaaaaaamen

    1. Zazwyczaj manipulacja partnera wyzwala manipulację w partnerce i tak związek staje się grą, gdzie nie ma wygranych, ale tylko nieudolnych graczy i w konsekwencji tylko przegranych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *