usadzenie gości na weselu

Jak usadzić gości na weselu?

Usadzenie gości na weselu należy do jednego z trudniejszych zadań Pary Młodej. Wiele osób z rodziny zgłasza swoje oczekiwania z kim, obok kogo i bez kogo chce siedzieć. To zdecydowanie jeszcze bardziej utrudnia pracę Młodych. Niestety nikt z gości często nie bierze tego pod uwagę i uważa za naturalne spełnianie oczekiwań gościa. 

Goście przy stole – kto jest najważniejszy?

Według zasady savoir vivre istnieje coś takiego jak zasada precedencji, która mówi nam o tym, że najważniejszy gość powinien być usadzany najbliżej gospodarza. Dlatego przy stole Państwa Młodych najlepiej usadzić rodziców lub świadków, oczywiście z ich osobami towarzyszącymi.

Rozmieszczenie gości weselnych – strategie

Są różne strategie rozmieszczania gości weselnych przy stołach

 • ogólne usadzenie naprzemiennie kobieta/ mężczyzna (zaczerpnięte z zasad savoir vivre)
 • wymieszanie obu rodzin i znajomych
 • podział na rodziny i znajomych Panny Młodej i Pana Młodego
 • oddzielne usadzenie znajomych z pracy

Usadzenie gości na weselu – o co zadbać?

Warto trzymać się zasad tj.:

 • z dala od siebie osoby skłócone 
 • nie rozłączamy małżeństw zawsze powinni siedzieć obok siebie
 • jeśli mamy pojedyńcze osoby, które nie będą praktycznie nikogo znały, to warto je posadzić obok kontaktowych osób. Ważne aby nikt nie czuł się osamotniony.
 • osoby starsze blisko parkietu (by mogły obserwować bawiących się)
 • rodzinna starszyzna razem przy stolikach (z dala od głośników)
 • odrębny stolik dla starszych i młodszych dzieci. – Idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy mogą skupić się na rozmowach oraz dla dzieci, które skupią się na zabawie z rówieśnikami.

Usadzenie gości przy stole – stolik dla singli

Coraz bardziej modny na weselach staje się stolik dla singli. Przyznam, że mam mieszane co do tego uczucia, zdecydowanie liczy się tu bardzo dobra znajomość naszych gości. Jedni będą czuć się jak ryba w wodzie i bardziej komfortowo niż przy całym stole par. Inni natomiast będą czuli się gorzej.

Jest to rozwiązanie, które przyszło do nas z zachodu i wiele osób je sobie chwali, jednak trzeba się dobrze zastanowić czy naszym gościom będzie to odpowiadać i czy ich przypadkiem nie urazimy.

Plan usadzenia gości – sprawdzian dla Pary Młodej

Usadzanie gości weselnych to idealny sprawdzian dla Młodej Pary ze znajomości ich rodziny i bliskich. Dlatego warto poświęcić temu zadaniu odpowiednio więcej czasu żeby nie popełnić żadnego faux pas.

 

Zapraszam na wpis: Stoły okrągłe czy prostokątne?

2 thoughts on “Jak usadzić gości na weselu?

 1. Bardzo ciekawy poradnik. Wbrew pozorom usadzenie gości jest bardzo ważne. To od tego zależy jak nasi goście będą się czuć na weselu. Należy wszystko odpowiednio rozplanować i wziąć pod uwagę powyższe wskazówki. Dodatkowo należy zrobić plan stołów i karteczki na każdym z nich z imieniem i nazwiskiem. Kiedyś się tego nie robiło, ale dziś to podstawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *