rywalizacja panien młodych

Ona bierze ślub przede mną

Rywalizacja Panien Młodych to bardzo powszechne zjawisko, szczególnie jeśli dwie lub więcej przyszłych mężatek znajdzie się w tej samej rodzinie lub paczce znajomych. Nie jest to nic pozytywnego i niestety przysparza wszystkim dookoła problemów niż szczęścia z organizacji ceremonii.

Śluby – jak było a jak jest?

Przyjęło się, że rodzice wydają najstarsze dziecko i sukcesywnie młodsze zakładają rodziny, jednak obecnie nie zawsze już tak jest. Często młodsze rodzeństwo może mieć inny charakter, szybciej dojrzeć do założenia rodziny lub po prostu szybciej się zakochać ;).

Dlaczego przyszłe Panny Młode tak mocno to przeżywają? Nie da się ukryć, że te zjawisko jest zwykle u płci żeńskiej, panowie tego problemu nie mają. Niestety przeszkodą jest prawdopodobnie przeszłość, gdzie status kobiety zależał od tego czy ma męża. Podobnie dziś pomimo postępu, nadal wiele osób ma taki sposób myślenia nieświadomie zakorzeniony w głowie. Dlatego wielokrotnie kobiety traktują to jako osobistą porażkę, że siostrze lub przyjaciółce powiodło się lepiej, czują się gorsze i nie rozumieją dlaczego im ktoś to robi.

rywalizacja-panny-młodej

Rywalizacja i nienawiść

Dla Ciebie jest to spełnienie marzeń, idealny dzień, który planujesz bo własnie się zaręczyłaś i masz wrażenie że wszyscy będą się cieszyć razem z Tobą. Jednak przychodzi taka chwila, kiedy pęka bańka szczęścia i okazuje się, że starsza siostra lub przyjaciółka nie są zadowolone z Twojej nowo ustalonej daty ślubu. Bardzo często tak się dzieje ze względów ambicjonalnych – starsza siostra uważa, że powinna wyjść pierwsza za mąż a przyjaciółka, która się pierwsza zaręczyła myśli że ma pierwszeństwo do szybszej daty.

Może być też na odwrót, czyli Ty jesteś niezadowolona, że przed datą Twojego wesela wkroczył z imprezą jakiś nowy „zawodnik” ;). Oczywiście sytuacja nigdy nie jest prosta, ale zawsze warto przemyśleć ją na spokojnie i starać się powstrzymać negatywne emocje.

zła-panna-młoda

Rywalizacja Panien Młodych

Jakie są główne czynniki złości i pretensji osoby, która pierwsza zaplanowała ślub?

  • Panna Młoda czuje się gorzej, bo ktoś ją „wyprzedził” i nie będzie już tą „pierwszą”
  • Uważa, że jej wesele będzie porównywane i może być uznane za gorsze
  • Boi się o ilość prezentów, że będzie ich mniej, bo rodzina będzie musiała podzielić fundusze
  • Obawia się, że część gości będzie musiała wybrać pomiędzy imprezami i np. nie wybierze właśnie jej wesela
  • Jeśli siostra jest młodsza lub brat to sądzi, że nie wypada, aby młodszy brał ślub prędzej
  • Niepokój o środki finansowe jeśli to ślub rodzeństwa a rodzice mieli mieć swój wkład w jej imprezę
  • Zazdrość o podział uwagi pomiędzy nią a inną Pannę Młodą

nieszczęśliwa-panna-młoda

Obawy i rywalizacja Panien Młodych – jak je rozwiązać?

Oczywiście wiele z powyższych obaw ma sens, jednak należy brać pod uwagę wiele czynników. Zdecydowanie przemyśl poniższe kwestie:

  • Jeśli to ta sama rodzina, to przerwa pomiędzy weselami powinna wynosić co najmniej miesiąc lub najbezpieczniej dwa. Przede wszystkim po to, aby goście mieli szanse odłożyć środki finansowe i odpocząć po poprzedniej imprezie (chyba że wiecie że nie będzie tego problemu)
  • Gdy jest to sytuacja w najbliższej rodzinie, to należy ją przedyskutować z rodzicami, oczywiście tylko w momencie kiedy mieliby swój wkład finansowy w obie imprezy
  • W momencie gdy obawiasz się podobnego wystroju, omów temat z drugą Panną Młodą 

zazdrosna-panna-mloda

 

Nieprzemyślanym zachowaniem jest robienie ślubu na tydzień lub dwa tygodnie przed inną, planowaną datą ślubną bliskiej osoby lub w tym samym miejscu. Jednak pamiętaj, że każdy ma prawo decydować o swoim życiu sam i nie możemy ingerować w jego decyzje, które być może są poparte argumentami, których jeszcze nie znamy. Warto porozmawiać i zdecydowanie skupić się na własnym ślubie, nie psując sobie humoru rodzinnymi czy przyjacielskimi kłótniami. 

A może własnie fajnie będzie mieć kompana do rozmów na ślubne tematy? Co myślicie?

Zapraszam też na wpis: co warto omówić z narzeczonym przed ślubem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *