ślub bez bierzmowania

Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?

Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy? Czy da siępominąć ten sakrament przy organizacji ślubu? Czy jest on konieczny i czy ksiądz będzie wymagał okazania zaświadczenia przed ślubem? Coraz częściej te i wiele podobnych pytań zadają sobie Pary Młode. Obecnie jest wiele jest warunków do spełnienia przed przystąpieniem do sakramentu małżeństwa, natomiast nie każdyzdaje sobie sprawę jakie wymogi nalezy spełnić. Co się dzieje w momencie kiedy jedna z osób nie posiada sakramentu bierzmowania? Jak sobie z tym poradzić i co jest potrzebne? Postaram się odpowiedzieć na te pytania i pomóc Ci zorganizować ślub jak najszybciej!

Ślub bez bierzmowania, zasady górą

Wiele się słyszy o obowiązkach, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia sakramentu małżeństwa. Jeśli chodzi o wymogi Kościoła katolickiego to są nimi chrzest oraz właśnie bierzmowanie. Co w momencie kiedy jednak ktoś jest niewierzący, albo decyduje się na ślub w obliczu Boga specjalnie dla drugiej osoby? Czy wtedy ceremonia ślubu będzie aktualna, ważna i możliwa? Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?

slub konkordatowy bez bierzmowania

Ślub bez bierzmowania – względy prawne

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tym że do ślubu mogą przystąpić dwie ochrzczone osoby, nigdzie nie ma informacji o bierzmowaniu! Kodeks Prawa Kanonicznego z kolei uwzględnia bierzmowanie jednak nie ma tu jednoznacznego wskazania, że jest to punkt obowiązkowy przed zawarciem małżeństwa.

Kan. 1065 – § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Ogólnie bierzmowanie w rozumieniu prawa kanonicznego jest możliwością, ale nie przymusem i o tym należy pamiętać. Oczywiście dużo zależy od Księdza, jeśli nie będzie przychylny takiemu rozwojowi wydarzeń to może nie wyrazić zgody.

Są jednak elementy, bez których ślubu nie będzie a mianowicie:

ślub bez bierzmowania

Ślub Kościelny bez bierzmowania

Szczególne znaczenie ma tu interpretacja prawa dokonana przez Księdza, czyli kiedy zachodzi „trudność” i „niedogodność”. Czy rzeczywiście nie macie możliwości przystąpienia do sakramentu bierzmowania przed Waszym ślubem i weselem? Najczęściej chodzi tu o problemy zdrowotne, które mogą znacznie utrudnić przystąpienie do bierzmowania, ale każdy przypadek jest zazwyczaj rozpatrywany oddzielnie. Zazwyczaj księża nie dopuszczają do sytuacji, gdzie jedna ze stron zostanie bez bierzmowania na czas ślubu, więc jest to rzecz którą traktują bardzo poważnie.

Czy ślub bez bierzmowania może być unieważniony?

Wiele osób zastanawia się czy np. brak bierzmowania jest podstawa do późniejszego unieważnienia małżeństwa, otóż nie. W świetle prawa taki ślub jest jak najbardziej ważny ale w oczach Kościoła niepełny. Sakrament ślubu jest zawarty przed Bogiem, a dodatkowo jeśli jest to ślub konkordatowy, to ma takie same skutki prawne jak każdy inny ślub. Nie ma co liczyć na taką podstawę do unieważnienia ślubu ;).

ślub kościelny bez bierzmowania

Czy do ślubu kościelnego potrzebne jest bierzmowanie? – Jak to rozwiązać?

Wiele Kościołów proponuje dla Młodych cykl kilku spotkań przed ślubem, które mają na celu skrócone przygotowanie do bierzmowania np. w trakcie nauk przedmałżeńskich. Dlatego pamiętaj nie ma się czym przejmować to nie jest sytuacja bez wyjścia!

A jak u Was z bierzmowaniem? Udało Wam się wziąć ślub bez bierzmowania? 😉

Zapraszam na wpisy:

Ślub Kościelny w plenerze

Spowiedź przedślubna – Co z mieszkaniem przed ślubem?

Protokół przedmałżeński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *