ślub bez bierzmowania

Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?

Udostępnij!

Wiele jest punktów do spełnienia przed przystąpieniem do sakramentu małżeństwa, natomiast wiele Par Młodych zastanawia się nad najważniejszym pytaniem – Czy można wziąć ślub bez bierzmowania? Co się dzieje w momencie kiedy jedna z osób nie posiada tego sakramentu? Jak sobie z tym poradzić i co jest potrzebne dowiesz się już dziś!

Ślub bez bierzmowania, zasady górą

Wiele się słyszy o obowiązkach, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia sakramentu małżeństwa. Jeśli chodzi o wymogi Kościoła katolickiego to są nimi chrzest oraz właśnie bierzmowanie. Co w momencie kiedy jednak ktoś jest niewierzący, albo decyduje się na ślub w obliczu Boga specjalnie dla drugiej osoby? Czy wtedy ceremonia ślubu będzie aktualna, ważna i możliwa? Postaram się odpowiedzieć na pytanie czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?

Ślub bez bierzmowania – względy prawne

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o tym że do ślubu mogą przystąpić dwie ochrzczone osoby, nigdzie nie ma informacji o bierzmowaniu! Kodeks Prawa Kanonicznego z kolei uwzględnia bierzmowanie jednak nie ma tu jednoznacznego wskazania, że jest to punkt obowiązkowy przed zawarciem małżeństwa.

Kan. 1065 – § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.

Ogólnie bierzmowanie w rozumieniu prawa kanonicznego jest możliwością, ale nie przymusem i o tym należy pamiętać. Oczywiście dużo zależy od Księdza, jeśli nie będzie przychylny takiemu rozwojowi wydarzeń to może nie wyrazić zgody.

Ślub Kościelny bez bierzmowania

Szczególne znaczenie ma tu interpretacja prawa dokonana przez Księdza, czyli kiedy zachodzi „trudność” i „niedogodność”. Czy rzeczywiście nie macie możliwości przystąpienia do sakramentu bierzmowania przed Waszym ślubem i weselem?

Bierzmowanie a ślub

Wiele osób zastanawia się czy np. brak bierzmowania jest podstawa do późniejszego unieważnienia małżeństwa, otóż nie. Sakrament ten jest zawarty przed Bogiem a dodatkowo jeśli jest to ślub konkordatowy to ma takie same skutki prawne jak każdy inny ślub.

Czy do ślubu kościelnego potrzebne jest bierzmowanie? – jak to rozwiązać?

Wiele Kościołów proponuje dla Młodych cykl kilku spotkań przed ślubem, które mają na celu skrócone przygotowanie do bierzmowania. Dlatego pamiętaj nie ma się czym przejmować to nie jest sytuacja bez wyjścia!

 

A jak u Was z bierzmowaniem? Udało Wam się wziąć ślub bez bierzmowania? 😉

Zapraszam na wpisy:

Ślub Kościelny w plenerze

Protokół przedmałżeński

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.