polskie wesele

Jak powinno wyglądać polskie wesele?

Niejedna Panna Młoda zastanawia się nad elementami prawdziwego polskiego wesela. Bo przecież jednak pomimo pięknych dekoracji, wymyślnych zabaw i rekreacji dla gości wiele par chce mieć akcenty prawdziwego polskiego wesela.

Polskie wesele – Pary Młode je wybierają

Typowe polskie wesele znowu bije rekordy popularności, nie tylko pośród tradycyjnych Panien Młodych! Uwielbiają je w szczególności goście z zagranicy a wedding planerzy często proponują takie rozwiązania Młodym Parom. Dlatego nie tylko trendy zachodnie ale też nasze typowo polskie zdobywają zwolenników. Przyjęcia na wsi, w stodołach, w plenerze z polnym kwiatami w roli głównej.

Jeśli marzy Ci się swojska atmosfera i takie typowe polskie weselicho z pysznymi daniami kuchni polskiej to nie rezygnuj z niego. Przeczytaj jakie elementy są totalnym must have takiego wesela 😉.

Typowe polskie wesela i ich zwyczaje

  • Powitanie Pary Młodej chlebem i solą

Rodzice z obu stron, stoją na wejściu do sali weselnej i witają młodych.

  • Prostokątne długie stoły

Od dawna w Polsce panuje przekonanie, że przy tego rodzaju ustawieniu jest najlepsza zabawa. Zapraszam w oddzielnym poście na porównanie wszystkich za i przeciw tutaj!

  • Przenoszenie Panny Młodej przez próg

W tym przypadku warto zastanowić się czy są dobre warunki ku temu, czyli oblodzenie schodów do sali zimą, długość trenu u Panny Młodej itp.

  • Duża ilość gości 150 i więcej

Szczególnie praktykowany zwyczaj w mniejszych miejscowościach gdzie wielkość wesela zaczyna się od 150 zaproszonych w górę. Byłam na weselu gdzie było 400 gości i trzeba przyznać, że robiło wrażenie! 😉

To już standard na polskich weselach, że Para Młoda dziękuje swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie ich.

Niezapomniany element wesela, który je rozpoczyna i na który wszyscy czekają.

  • Wódka na weselu

Wesele w Polsce bez tego elementu nie istnieje, tak uważają praktycznie wszyscy ;). Dlatego jeśli Ci zależy na typowo polskim weselu, to ten trunek musi się znaleźć na Twojej liście zakupowej.

  • Disco – polo

Muzyka, której nie może zabraknąć na żadnym typowo polskim weselu ;). 

Tutaj znajdziesz listę zakazanych piosenek na wesele.

Wesele w Polsce czyli ślub po polsku

Nawiązanie do naszej pięknej polskiej kultury oraz kuchni polskiej to murowany sukces na udaną zabawę weselników. Co roku jest więcej wesel w typowo polskim wydaniu, fajnie że zaczynamy doceniać to co nasze, krajowe – oczywiście warto to trochę ulepszyć i zrobić w bardziej nowoczesnym wydaniu, ale nie zapominając o dobrej zabawie naszych gości. Jest to zdecydowanie ciekawa odmiana wesel.

Oczywiście spora część ludzi uważa, typowo polskie wesela za “wieśniackie”, “słabe” i “kiczowate”, ale czy aby na pewno tak jest? Może wystarczy po prostu spróbować się bawić w tym dniu razem z Parą Młodą i cieszyć ich szczęściem, zamiast narzekać naszym polskim zwyczajem? 😉

3 thoughts on “Jak powinno wyglądać polskie wesele?

  1. Praktycznie wszystkie z tych zwyczajów szybko wyeliminowałabym ze swojego ślubu i wesela ;p Co jednak nie umniejsza ”fajności” Polskich wesel bo większość osób właśnie na takich bawi się fantastycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *