polskie wesele

Jak powinno wyglądać polskie wesele?

Niejedna Panna Młoda zastanawia się nad elementami prawdziwego polskiego wesela. Bo przecież jednak pomimo pięknych dekoracji, wymyślnych zabaw i rekreacji dla gości wiele par chce mieć akcenty prawdziwego polskiego wesela.

Polskie wesele – Pary Młode je wybierają

Typowe polskie wesele znowu bije rekordy popularności, nie tylko pośród tradycyjnych Panien Młodych! Uwielbiają je w szczególności goście z zagranicy a wedding planerzy często proponują takie rozwiązania Młodym Parom. Dlatego nie tylko trendy zachodnie ale też nasze typowo polskie zdobywają zwolenników. Przyjęcia na wsi, w stodołach, w plenerze z polnym kwiatami w roli głównej.

Jeśli marzy Ci się swojska atmosfera i takie typowe polskie weselicho z pysznymi daniami kuchni polskiej to nie rezygnuj z niego. Przeczytaj jakie elementy są totalnym must have takiego wesela 😉.

Typowe polskie wesela i ich zwyczaje

  • Powitanie Pary Młodej chlebem i solą

Rodzice z obu stron, stoją na wejściu do sali weselnej i witają młodych.

  • Prostokątne długie stoły

Od dawna w Polsce panuje przekonanie, że przy tego rodzaju ustawieniu jest najlepsza zabawa. Zapraszam w oddzielnym poście na porównanie wszystkich za i przeciw tutaj!

  • Przenoszenie Panny Młodej przez próg

W tym przypadku warto zastanowić się czy są dobre warunki ku temu, czyli oblodzenie schodów do sali zimą, długość trenu u Panny Młodej itp.

  • Duża ilość gości 150 i więcej

Szczególnie praktykowany zwyczaj w mniejszych miejscowościach gdzie wielkość wesela zaczyna się od 150 zaproszonych w górę. Byłam na weselu gdzie było 400 gości i trzeba przyznać, że robiło wrażenie! 😉

To już standard na polskich weselach, że Para Młoda dziękuje swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie ich.

Niezapomniany element wesela, który je rozpoczyna i na który wszyscy czekają.

  • Wódka na weselu

Wesele w Polsce bez tego elementu nie istnieje, tak uważają praktycznie wszyscy ;). Dlatego jeśli Ci zależy na typowo polskim weselu, to ten trunek musi się znaleźć na Twojej liście zakupowej.

  • Disco – polo

Muzyka, której nie może zabraknąć na żadnym typowo polskim weselu ;). 

Tutaj znajdziesz listę zakazanych piosenek na wesele.

Wesele w Polsce czyli ślub po polsku

Nawiązanie do naszej pięknej polskiej kultury oraz kuchni polskiej to murowany sukces na udaną zabawę weselników. Co roku jest więcej wesel w typowo polskim wydaniu, fajnie że zaczynamy doceniać to co nasze, krajowe – oczywiście warto to trochę ulepszyć i zrobić w bardziej nowoczesnym wydaniu, ale nie zapominając o dobrej zabawie naszych gości. Jest to zdecydowanie ciekawa odmiana wesel.

Oczywiście spora część ludzi uważa, typowo polskie wesela za „wieśniackie”, „słabe” i „kiczowate”, ale czy aby na pewno tak jest? Może wystarczy po prostu spróbować się bawić w tym dniu razem z Parą Młodą i cieszyć ich szczęściem, zamiast narzekać naszym polskim zwyczajem? 😉

3 thoughts on “Jak powinno wyglądać polskie wesele?

  1. Praktycznie wszystkie z tych zwyczajów szybko wyeliminowałabym ze swojego ślubu i wesela ;p Co jednak nie umniejsza ”fajności” Polskich wesel bo większość osób właśnie na takich bawi się fantastycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *