zaniedbanie emocjonalne w związku

Zaniedbanie emocjonalne w małżeństwie. Te 9 oznak powinno Cię zaniepokoić

Zaniedbanie emocjonalne w związku lub małżeństwie, wydaje Ci się znajome ale nie chcesz w to uwierzyć, że dotyczy to właśnie Ciebie? Wszyscy znamy ideę szczęśliwego życia, ale prawda jest taka, że ​​szczęśliwe życie rzadko kiedy istnieje bez prawdziwych przeszkód po drodze. Życie jest pełne wzlotów i upadków, a są dni, kiedy wszyscy z nas marzą tylko o spokoju – to normalne. Jednak kiedy poczucie, że coś jest nie tak w Waszym związku zmienia się w tygodnie i miesiące, może to być sygnałem, że dzieje się coś znacznie poważniejszego.

Co to jest zaniedbanie emocjonalne? Czy mnie też dotyczy?

Zaniedbanie emocjonalne charakteryzuje się wyraźnym brakiem działania jednej osoby wobec uczuć drugiej, w tym brakiem reakcji na emocje współmałżonka. Cechą charakterystyczną jest brak wsparcia emocjonalnego i niezaspokojenie potrzeb partnera w tej sferze. Takie zaniedbanie ma miejsce przede wszystkim wtedy, kiedy potrzeby emocjonalne  drugiej strony są lekceważone. Takie zachowanie oddala pary od siebie oraz negatywnie wpływa na Ciebie i Twoją kondycję psychiczną oraz samoocenę. 

zaniedbanie emocjonalne w związkach

Interesującym aspektem zaniedbania emocjonalnego jest to, że ofiara może mieć jedynie niejasne poczucie, że coś jest nie tak. Bez namacalnych dowodów prawdopodobnie będzie im trudno określić na czym polega problem. W końcu wiele osób ma tendencję do pozostawania w związkach, które nie działają, ponieważ tak jest wygodniej lub zwyczajnie nie wiedzą co mają zrobić żeby coś w tej relacji zmienić. 

Zaniedbanie emocjonalne w małżeństwie – oznaki

 • czujesz się samotnie w związku
 • wolisz czas spędzać sam niż z partnerem
 • Twój partner nie włącza się do rozmów
 • Nie jesteś pewien/pewna czego od Ciebie chce Twój partner/partnerka
 • Pierwsza osoba o której myślisz mając problem to ktoś inny niż Twój partner/partnerka
 • Systematycznie tłumisz swoje emocje
 • Zwlekasz z długoterminowymi wspólnymi decyzjami takimi jak: kupn auta, kupno domu czy posiadanie dzieci
 • Brakuje Wam fizyczności
 • Nie ufasz mu/jej

zaniedbania emocjonalne w związku

Jakie są przyczyny emocjonalnego zaniedbania?

Konkretne przyczyny zaniedbania emocjonalnego mogą się różnić w zależności od relacji, ale nadrzędnym jest wsparcie jakie daje jeden partner drugiemu. Może to tak wyglądać jeśli jeden partner rzuca się w wir nowej pracy lub świeżo upieczona mama skupia się wyłącznie na dziecku. Oczywiście w niektórych przypadkach emocjonalne zaniedbanie w małżeństwie może być również wynikiem romansu. Przyczyna zaniedbania emocjonalnego może też sięgać głębiej ponieważ zaniedbanie emocjonalne często wynika z własnych doświadczeń. Jeśli np. rodzice nigdy nie nauczyli nas i nie pokazali, jak powinien funkcjonować wspierający, zdrowy związek to będziemy mieli trudności z dokonaniem tego w dorosłym życiu.

zaniedbania emocjonalne w małżeństwach

Jak sobie radzić z zaniedbaniem emocjonalnym w związku małżeńskim?

Zdecydowanie nie możesz go przemilczeć. Koniecznie porozmawiaj o tym z partnerem/partnerką. Poniżej kilka zasad:

 • Nie bądź ofiarą – wtedy będziesz bardziej oskarżycielski/oskarżycielska podczas rozmowy. Przez co partner/ka bardziej się zdystansuje i rozmowa będzie dla Was trudniejsza. Na początek spróbuj opowiedzieć co czujesz, jakie są Twoje emocje.
 • Zastanów się czy coś się u was zmieniło w ostatnim czasie? 
 • Czy partner/partnerka zmieniała ostatnio swoje nastawienie z dnia na dzień? Czy poczułeś/łaś to?
 • Czy była jakaś sytuacja lub wydarzenie, które mogło wpłynąć na zachowanie partnera? – jeśli w Twoim związku zawsze było podobnie pod względem zaniedbania emocjonalnego, to może być też tak, że problem jest głębiej niż Ci się wydaje, natomiast jeśli jesteś w stanie stwierdzić czas w którym to się zaczęło to możliwe że Twój partner przechodzi tylko ciężki okres w swoim życiu i warto żebyście się wzajemnie wspierali.
 • Bądź aktywny/aktywna – może być tak, że druga strona nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, więc Twoje czekanie na lepszy czas może nic nie dać
 • Konstruktywna rozmowa – rzucanie oskarżeń nigdy nie jest pomocne. Jeśli chcesz ocalić ten związek to rozmowę rozpocznij z punktu miłości, zrozumienia i przebaczenia.
 • Wspólne spęczanie czasu – wydaje się banalną sprawą, jednak często jesteśmy razem a jednak obok siebie np. siedzimy na tej samej kanapie, ale patrzymy się w ekran tv lub telefonu.
 • Poszukajcie profesjonalnej pomocy – często ludzie nie chcą lub wstydzą się przed pójściem do psychologa, natomiast wielokrotnie takie wizyty przynoszą pozytywne efekty, ponieważ osoba z zewnątrz może zauważyć u Was problem, którego Wy sami nie jesteście w stanie wyłapać.
 • Bądź cierpliwy/wa – cieżko nawarstwiające się problemy rozwiązać w kilka dni, dlatego poczekaj na efekt.

Zobacz także:

Jak uwieść faceta? 11 technik na skuteczny podryw

Manipulacja emocjonalna w związku. 5 oznak, że on Tobą manipuluje

Randka zimą. 20 obłędnych miejsc i atrakcji dla dwojga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *