Przysięga małżeńska kościelna, cywilna i własna. Sprawdź co powiedzieć!
Przysięga małżeńska to jeden z najbardziej stresujących momentów podczas dnia ślubu. Wtedy wszystkie oczy, uszy i obiektywy są skierowane na Was. Jest to chwila nie tylko stresująca, ale i wzruszająca, przez co każda Para Młoda zastanawia się jak to będzie? Czy przekręcę słowa przysięgi, czy się pomylę, a może się zatnę i nic nie powiem? A co jeśli się popłaczę? To tylko niektóre z kłębiących się myśli w głowach nowożeńców. Poniżej postaram się przedstawić Wam rodzaje przysięg, ich tekst oraz jakie techniki zastosować żeby się odstresować.
Przysięga małżeńska – szczegóły
Słowa przysięgi będziesz powtarzać po urzędniku lub księdzu, oczywiście jest też możliwość wypowiedzenia własnych słów, ale takie już musicie przygotować sobie sami. Oba rodzaje przysięgi kościelna i cywilna oczywiście różnią się od siebie, jaką sobie złożycie to już zależy od Waszych wyborów.
Przysięga małżeńska cywilna i jej tekst
Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, to jest wtedy tylko jedna przysięga ta w Kościele. Kościół z kolei ma 5 dni na przesłanie do urzędu Waszych dokumentów. Więcej o ślubie konkordatowym znajdziecie w moim wpisie „Ślub konkordatowy dlaczego Młode Pary wybierają go najczęściej?”
Z kolei podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego jako pierwszy słowa przysięgi mówi Pan Młody.
„Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z np. Magdaleną i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Następnie słowa przysięgi wypowiada Panna Młoda:
„Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z np. Piotrem i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”
Po wypowiedzeniu po Was słów przysięgi urzędnik ją potwierdza słowami:
„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np.Magdaleny i Pana np. Piotra został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”
Przysięga małżeńska w Kościele i jej tekst
Przy kościelnej przysiędze ksiądz zadaje Wam kilka pytań na których musicie odpowiedzieć „chcemy”.
Pytania księdza:
“Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”
“Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”
“Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”
Następnie odmawiacie Liturgię do Ducha Świętego i po niej następuje przysięga małżeńska.
Ksiądz mówi:
„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.
Wtedy podajecie sobie prawe dłonie a ksiądz przewiązuje je stułą. Jako pierwszy słowa wypowiada Pan Młody a zaraz za nim Panna Młoda.
Pan Młody:
„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”
Panna Młoda:
„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranka) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”
Następnie ksiądz potwierdza złożoną przez Was przysięgę słowami:
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”
a chwilę później już obrączki i ksiądz mówi słowa:
„Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności”
Ksiądz święci obrączki i mówi:
„Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.
Podczas zakładania sobie wzajemnie obrączek wypowiadacie słowa:
Pan Młody: „ np. Marto przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Panna Młoda: np. Piotrku przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Przysięga małżeńska jak w amerykańskim filmie czyli własnymi słowami
Dużo osób zastanawia się czy może napisać własną przysięgę małżeńską jak w amerykańskim filmie i wygłosić ja partnerowi i wszystkim zebranym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to możliwe. Warunkiem jest wypowiedzenie w pierwszej kolejności standardowej przysięgi a następnie własnej. Może to być niezapomniany, zaskakujący i niesamowity moment podczas Waszej uroczystości ponieważ w Polsce zazwyczaj nie jest to praktykowane. Jeśli chcielibyście zaskoczyć swojego wybranka podczas ślubu to też jest to genialna opcja.
Własna przysięga to też element ślubu humanistycznego, dlatego jeśli marzycie o takim ślubie to też jest taka możliwość.
Przysięga małżeńska na weselu? Dlaczego nie!
Jeśli w myślicie że w Kościele za bardzo Was „zje” stres to nic straconego zawsze możecie dodatkowe przysięgi wygłosić podczas wesela. Porozmawiajcie w kapelą lub Dj-em i ustalcie to w harmonogramie imprezy. Inną opcją jest napisanie takich przysięg zamknięcie ich w kopertach i otwarcie ich na Wasza pierwszą rocznicę ślubu! Może to być niesamowicie wzruszająca pamiątka :).
Zobacz także:
Dla kogo ślub jednostronny to idealne rozwiązanie?
Jakie powinno być kazanie ślubne?
Protokół przedślubny czy jest taki straszny?