ślub z chrzcinami

Ślub z chrzcinami: zalety i wady

Macie już dziecko i zastanawiacie się kiedy je ochrzcić? Za kilka miesięcy wesele i już myślicie czy przyjęcie urządzić już po dacie wesela czy przed? A może ślub z chrzcinami? To ostatnio bardzo modne rozwiązanie wśród Młodych Par posiadających dzieci. Warto przemyśleć czy ta opcja będzie wyjściem również dla Was. Poniżej wszystkie za i przeciw!

Ślub z chrzcinami – czy kogoś to jeszcze dziwi?

Obecnie dla nikogo nie jest dziwne, że Młodzi nie pobierają się zaraz po informacji, że spodziewają się dziecka. Często czekają na ten moment nawet od kilku miesięcy a nawet do kilku lat po urodzeniu dziecka żeby nie martwić się o maleństwo.

Jeśli ślub zbiega się z wiekiem dziecka w którym Młodzi chcą je ochrzcić to często pada pytanie „A może ślub i chrzciny jednocześnie?”. I tutaj musicie się zastanowić czy podołacie takiemu wydarzeniu no i oczywiście Wasi goście!

Ślub i chrzciny jednocześnie – zalety

Jakie są plusy takiego rozwiązania? Czy zastanawialiście się już nad tym? Jeśli nie, to poniżej krótka lista dlaczego warto zorganizować ślub i chrzciny jednocześnie?

 • Oszczędność finansowa – dla Was jako rodziców, nie musicie zapraszać gości na dwie oddzielne imprezy i płacić za dwie sale i np. dwóch fotografów ;).
 • Oszczędność czasowa – kwestie organizacyjne przyjęcia chrztu odpadają.
 • Wygoda gości pod względem czasu – nie muszą rezerwować dwóch dat na dwa różne wydarzenia.
 • Dziecko nie pójdzie tego dnia „w odstawkę”, stanie się bardzo istotną częścią wydarzenia.

Ślub i chrzciny jednocześnie – wady

Czy są jakieś wady takiego rozwiązania? Oczywiście że tak, tylko trzeba się zastanowić co jest dla nas ważniejsze.

 • Większy koszt – trzeba zorganizować drugą imprezę.
 • Dziecko nie będzie miało swojego święta, chrzciny zostaną przyćmione weselem (w tej kwestii nie można się oszukiwać)
 • Ślub i chrzest na jednej mszy to podwójny wydatek dla gości – dwa prezenty, z okazji dwóch dużych wydarzeń w tym samym dniu. Niestety mogą znacząco obciążyć budżet biesiadników, przez co część może chcieć zrezygnować z imprezy.
 • Niektórzy członkowie rodziny mogą oceniać negatywnie łączoną imprezę uznając, Młodzi rodzice postępują nieodpowiednio albo co gorsza szczędzą pieniędzy na dziecko i nie organizują mu jego osobnej uroczystości.
 • Cięższa organizacja – trzeba zastanowić się w którym momencie dziecko dołączy? kto bedzie je trzymał? kim będą chrzestni?

Ślub i chrzest na jednej mszy – o czym pamiętać?

Oto kilka aspektów o których nie możesz zapomnieć, jeśli zdecydujesz się na ślub z chrzcinami.

 • Nie obciążaj świadków rolą chrzestnych, jeśli nie jestes pewna że podołają finansowo w tym miesiącu. Nawet jesli Ty nie wymagasz wielkich prezentów to i tak oni mogą czuć się zobowiązani.
 • Dopytaj fotografa czy poradzi sobie z tą rolą sam? Może będzie potrzebował na takie uroczystości wsparcia?
 • Pomyśl o opiekunce do dziecka niezależnie od decyzji. Jesli Twoje dziecko jest małe będzie wymagało uwagi. Uczestniczyłam w weselu, gdzie Para Młoda nawet przy ołtarzu zajmowała się dzieckiem i goście byli już na pewnym etapie poirytowani.
 • Tort na ślub i chrzest może być wyzwaniem! Dobrze go zaprojektuj.
 • Na ślub z chrzcinami trzeba mieć zgodę proboszcza! Pamiętaj, że nie wszyscy się zgadzają.

Ciekawym rozwiązaniem może być równiez nieinformowanie zaproszonych gości iż będzie to ślub i chrzest na jednej mszy. Wtedy na pewno nie poczują się stawiani w niekorzystnej sytuacji. Można to potem przedstawić jako niespodziankę. Obecnie wiele Par Młodych korzysta z takiego rozwiązania jesli boją się reakcji rodziny.

A Wy co myślicie o takim wspólnym rozwiązaniu?

Zapraszam też na wpis ślub bez wesela

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *