strzelające tuby na ślubie

Sprawdź, jakie są rodzaje strzelających tub

Dziś trudno wyobrazić sobie ślub, także ten cywilny – a dokładniej moment opuszczania kaplicy czy urzędu przez Państwa Młodych – bez starej jak świat tradycji obsypywania ich ryżem, pieniędzmi czy błyszczącym konfetti. Jednak coraz więcej par młodych decyduje się na połączenie tej tradycji z nowoczesnością. Wykorzystują w tym celu tak zwane strzelające tuby. Co to takiego, do czego służy i co ma na celu ten starodawny zwyczaj? 

Co symbolizuje obsypywanie Państwa Młodych ryżem, monetami lub płatkami kwiatów?

Być może niektórych zdziwi fakt, że … zwyczaj obsypywania Pary Młodej ryżem wcale nie wywodzi się z Polski. Przywędrował do naszego kraju z Chin. Tam po wyjściu z kościoła Państwa Młodych obsypywano ryżem, który w chińskiej symbolice odnosi się do powodzenia w miłości, zdrowia i płodności.

Obrzucanie Młodych monetami wywodzi się jeszcze z czasów średniowiecza, gdzie miało stanowić gwarancję szczęścia w finansach. Natomiast obsypywanie Pary Młodej płatkami róż (bądź innych kwiatów) odnosi się do zapomnianej już tradycji, w której to przyszła Panna Młoda miała za zadanie stworzenie – specjalnie na dzień ślubu – bogato zdobionego dywanu (kobierca) symbolizującego szczęśliwą wspólną drogę Państwa Młodych. Dziś zastępują go sypane pod nogi młodych różane płatki

Strzelające tuby – alternatywa dla ręcznego posypywania Pary Młodej

To tyle, jeśli chodzi o symbolikę kryjącą się za zwyczajem obsypywania Państwa Młodych różnymi rzeczami. Jednak coraz chętniej Młodzi stosują pewne modyfikacje tego starodawnego zwyczaju, takie jak, chociażby tuby strzelające. Co to takiego? Pod tą nazwą kryje się wyrzutnia umieszczona tubie, która wystrzeliwuje w wybranym kierunku różnego rodzaju drobne elementy.

Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Taka strzelająca tuba to przede wszystkim duża wygoda. Wystarczy przekręcić jej podstawę, by już po chwili cieszyć się efektownym spektaklem. Po drugie jest to bardzo bezpieczne, gdyż nie stosuje się w czasie ich uruchamiania żadnych substancji pirotechnicznych. Strzelające tuby działają zazwyczaj na sprzężone powietrze.

Jakie są rodzaje tub strzelających?

Tuba to nie tylko dobra alternatywa, ale i świetny sposób na dodatkowe uatrakcyjnienie całej uroczystości, którą na długo zapamiętają wszyscy obecni. Zwłaszcza że niektóre wypełniacze tub bardzo ciekawie prezentują się na pamiątkowych zdjęciach czy filmach. W sklepie Mellilu dostępne są aż 4 rodzaje tego typu wyrzutni:

  • Strzelające konfetti typu push pop

To zaledwie 9,5cm przezroczysta i bardzo poręczna tuba umieszczona na drążku. Ponieważ nie użyto tu powietrza sprzężonego, taka tuba strzelająca może być nawet oddana w ręce najmłodszych gości. Jej wnętrze stanowi różnokolorowe 8 milimetrowe konfettiDzięki swojemu rozmiarowi mieniące się kolorami tęczy drobinki bardzo powoli opadając na dół, wzbudzą zachwyt wszystkich zgromadzonych i z pewnością wprowadzą jeszcze bardziej radosną atmosferę.

  • Klasyczne tuby

Są to dość duże wyrzutnie ukryte w grubych okrągłych tubach. Dostępne w różnych wielkościach – 40cm, 60cm i 80 cm. Różnią się one nie tylko rozmiarem, ale również wypełnieniem, które stanowią: różnokolorowe płatki róż, efektowne serduszka, metalizowane srebrno-złote kółeczka, białe delikatne motylki. W ten sposób można wprowadzić na swoją uroczystość nieco romantyzmu.

  • Wyrzutnia banknotów

To duże 80cm; średnie 60cm i małe 40cm tuby strzelające, których wypełnienie stanowią banknoty imitujące Euro. Można nimi z powodzeniem zastąpić zwyczajowe obsypywanie Pary Młodej monetami, a ich wystrzelenie będzie miało bardzo symboliczne znaczenie. Można dać sygnał, by Młodzi zebrali lecące pieniądze. Według starodawnej tradycji ten z małżonków, który zgromadzi więcej monet, będzie rządził wspólną kasą.

Podsumowując: tuby strzelające to świetny pomysł na urozmaicenie uroczystości ślubnej, która zmienia się w swego rodzaju barwny spektakl. Można się nimi posłużyć również wtedy, gdy chcemy wprowadzić element zaskoczenia organizując wesele czy różnego rodzaju imprezy, takie jak z urodziny, halloween, Kinderparty czy wieczór panieński. 

2 thoughts on “Sprawdź, jakie są rodzaje strzelających tub

  1. Jeśli mogę coś podpowiedzieć, to warto przed samą ceremonią (w kościele) zapytać się proboszcza danej parafii czy nie ma nic przeciwko konfetti. Jako fotograf spotkałem się z sytuacjami, że Para Młoda nie mogła użyć zakupionych tub, albo po uroczystości musiała kogoś wyznaczyć do posprzątania pozostałości po konfetti. Wiadomo nie zawsze i nie wszędzie tak musi być, ale lepiej się dopytać wcześniej. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *