błędy finansowe przy organizacji ślubu

Oto 6 finansowych błędów najczęściej popełnianych przy organizacji wesela!

Nie każdy jest mistrzem excela i nie każdy z nas wie jak się wziąć za planowanie i organizację eventu jakim jest wesele. Oczywiście na pomoc może nam przyjść konsultantka ślubna, ale nie każdy chce korzystać z takiego rozwiązania. Co wtedy? Jak sobie poradzić? Jakie błędy najczęściej popełniają Panny Młode? Z doświadczenia wiem że jest ich kilka. Sprawdź czy też je popełniłaś!

Organizacja wesela a błędy finansowe

Budżet weselny nie jest ustalony 

nie każda Para Młoda go ustala, większość podejmuje różne decyzje spontanicznie tylko na podstawie tego że ktoś inny tak miał lub że się im coś podoba, niestety jest to zła droga. Organizacja wesela to przede wszystkim szereg decyzji finansowych dlatego wiele rzeczy trzeba przemyśleć. Na początek warto zarezerwować salę, kapelę oraz operatora kamery i fotografa. To największe wydatki. Po tych ustaleniach będziecie też wiedzieć jaki budżet Wam pozostaje do dyspozycji na inne rzeczy. Polecam wpis przygotowania ślubne krok po kroku

Nie czytacie umów z usługodawcami

 w umowach mogą być ustalenia dot. wyjątkowych sytuacji jak odwołanie wesela/ choroba fotografa itp. albo ukryte koszta jak minimalny limit osób zaproszonych, gdzie trzeba będzie zapłacić za talerzyki osób, których nie ma a miały być na naszym weselu. Warto sprawdzić czy umawiamy się na zaliczkę czy zadatek bo zaliczka podlega zwrotowi w przypadku naszej rezygnacji na warunkach umowy a zadatek zwracamy w kwocie podwojonej my albo usługodawca jeśli nam odmówi na ostatnią chwilę. 

Nie śledzisz wydatków 

warto ustalić przy jakich usługach jesteście w stanie zapłacić więcej a dodatkowo wszystkie wydatki zapisaywać. Forma dowolna: aplikacje ślubne, zeszyt, excel. To wszystko jest na wyciągnięcie ręki.

Zapraszacie zbyt wiele osób 

Zapraszacie ciotkę, babki która w 1976 roku zaprosiła na wesele swojej córki Waszą mamę. Niestety, ale to nie służy finansom. Czasem ciężko jest komuś odmówić ale lepsze to niż kredyt na wesele ;).

Trudne decyzje i brak asertywności 

Wasza mama u koleżanki na weselu widziała super animatorkę, a u Was na weselu będzie np tylko 3 dzieci w tym przypadku warto powiedzieć „nie”, co znacznie odciąży Wasz budżet.

Nocleg gości a brak komunikacji

Np. nie chcecie płacić gościom za nocleg, nie mieli dokładnej informacji od Was na ten temat a na miejscu są zdziwieni że muszą płacić. Pamiętajcie żeby do zaproszenia dołączyć karnecik na którym zapiszecie, że Młoda Para jest umówiona z obiektem np. na 25% zniżki dla gości za nocleg. W ten sposób sytuacja będzie jasna.

 

A u Was jakie były błędy finansowe? Czy coś dodalibyście do tej listy?

Zobacz też:

Lista trików na udane wesele

Ile dać na wesele do koperty?

10 najczęściej popełnianych błędów podczas organizacji ślubu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *