przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska kościelna, cywilna i własna. Sprawdź co powiedzieć!

Przysięga małżeńska to jeden z najbardziej stresujących momentów podczas dnia ślubu. Wtedy wszystkie oczy, uszy i obiektywy są skierowane na Was. Jest to chwila nie tylko stresująca, ale i wzruszająca, przez co każda Para Młoda zastanawia się jak to będzie? Czy przekręcę słowa przysięgi, czy się pomylę, a może się zatnę i nic nie powiem? A co jeśli się popłaczę? To tylko niektóre z kłębiących się myśli w głowach nowożeńców. Poniżej postaram się przedstawić Wam rodzaje przysięg, ich tekst oraz jakie techniki zastosować żeby się odstresować.

Przysięga małżeńska – szczegóły

Słowa przysięgi będziesz powtarzać po urzędniku lub księdzu, oczywiście jest też możliwość wypowiedzenia własnych słów, ale takie już musicie przygotować sobie sami. Oba rodzaje przysięgi kościelna i cywilna oczywiście różnią się od siebie, jaką sobie złożycie to już zależy od Waszych wyborów.

przysięga małżeńska w Kościele

Przysięga małżeńska cywilna i jej tekst

Jeśli zdecydowaliście się na ślub konkordatowy, to jest wtedy tylko jedna przysięga ta w Kościele. Kościół z kolei ma 5 dni na przesłanie do urzędu Waszych dokumentów. Więcej o ślubie konkordatowym znajdziecie w moim wpisie „Ślub konkordatowy dlaczego Młode Pary wybierają go najczęściej?”

Z kolei podczas ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego jako pierwszy słowa przysięgi mówi Pan Młody.

„Świadomy praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z np. Magdaleną i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Następnie słowa przysięgi wypowiada Panna Młoda:

„Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z np. Piotrem i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.”

Po wypowiedzeniu po Was słów przysięgi urzędnik ją potwierdza słowami:

„Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że związek małżeński Pani np.Magdaleny i Pana np. Piotra został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.”

przysięga małżeńska cywilna

Przysięga małżeńska w Kościele i jej tekst

Przy kościelnej przysiędze ksiądz zadaje Wam kilka pytań na których musicie odpowiedzieć „chcemy”. 

Pytania księdza:

“Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?”

“Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?”

“Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?”

Następnie odmawiacie Liturgię do Ducha Świętego i po niej następuje przysięga małżeńska.

Ksiądz mówi:

„Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej”.

Wtedy podajecie sobie prawe dłonie a ksiądz przewiązuje je stułą. Jako pierwszy słowa wypowiada Pan Młody a zaraz za nim Panna Młoda.

Pan Młody:

„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranki) za żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Panna Młoda:

„Ja (Twoje imię) biorę Ciebie (imię wybranka) za męża i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz, że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.”

Następnie ksiądz potwierdza złożoną przez Was przysięgę słowami:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela” (Mt 19, 6). Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.”

a chwilę później już obrączki i ksiądz mówi słowa:

„Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności”

Ksiądz święci obrączki i mówi:

„Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.

Podczas zakładania sobie wzajemnie obrączek wypowiadacie słowa:

Pan Młody: „ np. Marto przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Panna Młoda:  np. Piotrku przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

przysięgi małżeńskie

Przysięga małżeńska jak w amerykańskim filmie czyli własnymi słowami

Dużo osób zastanawia się czy może napisać własną przysięgę małżeńską jak w amerykańskim filmie i wygłosić ja partnerowi i wszystkim zebranym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to możliwe. Warunkiem jest wypowiedzenie w pierwszej kolejności standardowej przysięgi a następnie własnej. Może to być niezapomniany, zaskakujący i niesamowity moment podczas Waszej uroczystości ponieważ w Polsce zazwyczaj nie jest to praktykowane. Jeśli chcielibyście zaskoczyć swojego wybranka podczas ślubu to też jest to genialna opcja.

Własna przysięga to też element ślubu humanistycznego, dlatego jeśli marzycie o takim ślubie to też jest taka możliwość.

przysięgi małżeńskie w Kościele

Przysięga małżeńska na weselu? Dlaczego nie!

Jeśli w myślicie że w Kościele za bardzo Was „zje” stres to nic straconego zawsze możecie dodatkowe przysięgi wygłosić podczas wesela. Porozmawiajcie w kapelą lub Dj-em i ustalcie to w harmonogramie imprezy. Inną opcją jest napisanie takich przysięg zamknięcie ich w kopertach i otwarcie ich na Wasza pierwszą rocznicę ślubu! Może to być niesamowicie wzruszająca pamiątka :).

 

Zobacz także:

Dla kogo ślub jednostronny to idealne rozwiązanie?

Jakie powinno być kazanie ślubne?

Protokół przedślubny czy jest taki straszny?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *