jak rozpoznać toksyczny związek

Jak rozpoznać toksyczny związek? 9 sygnałów, na które powinnaś uważać

Wszelkiego rodzaju nadużycia w relacjach są skomplikowane i mogą być trudne do zidentyfikowania. Dotyczy to szczególnie przemocy emocjonalnej, ponieważ w przypadku przemocy fizycznej często istnieją namacalne dowody. Natomiast relacje emocjonalnie przemocowe tj. toksyczny związek mogą obejmować wyrafinowane gry psychologiczne jednego partnera na drugim. W rezultacie przemoc emocjonalna może być równie szkodliwa.

Jak rozpoznać toksyczny związek? 

Dlaczego przemoc emocjonalna jest tak trudna do zidentyfikowania? Odpowiedź jest prosta, nie jesteśmy psychologami żeby wyczuć małe niuanse w zachowaniu drugiej osoby. Nie wiemy czy są to normalne problemy w związku czy może ta osoba jest na tyle toksyczna, że może ten związek sprowadzić na samo dno. Co więcej, ta sama osoba może nie wiedzieć, że jest toksyczna i manipuluje Toba nieświadomie. Poza tym przemoc fizyczna jest łatwiejsza do weryfikacji dla samej ofiary i osobom postronnym często łatwiej zauważyć jej skutki.

toksyczne związki

10 oznak toksycznego związku

 • Kontrola – Twój partner kontroluje gdzie wychodzisz, co robisz i z kim
 • Krzyk – to normalne, że w związkach ludzie na siebie krzyczą w od czasu do czasu, ale jeśli regularnie takie sytuacje mają miejsce to szczególnie wtedy jest to niepokojące, ponieważ zaczynasz się bać drugiej osoby. Krzyk sprawia, że owocna rozmowa jest niemożliwa, a osoba krzycząca nie jest w stanie skupić się na tym co do niej mówisz.
 • Pogarda – Jeśli druga osoba odpowiada Ci dość często z sarkazmem, arogancją i złośliwością to z pewnością tworzy między Wami barierę.  

jak rozpoznać toksyczny związek

 • Permamentna obrona – jeśli czujesz że ciągle musisz się bronić, że Twoja relacja polega na ciągłej walce to coś jest nie tak między Wami.
 • Zagrożenie – odczuwasz pewnego rodzaju strach przed partnerem
 • Stonewalling – jeśli partner odmawia rozmowy i komunikacji
 • Obwinianie – częste wmawianie przez partnera „to twoja wina, że się tak zachowuję”,  to zrobiłem, bo ty tak się zachowałaś”, jeśli jest to stałe zachowanie to już powinna się zapalić czerwona lampka.
 • Izolacja – od rodziny i przyjaciół, wmawianie partnerowi, że te relacje źle wpływają na ich związek itp.
 • Zmienność nastroju – niestabilność uczuć, po wybuchach zasypywanie prezentami czy nadmierną miłością

toksyczny związek

Kiedy i jak zakończyć toksyczny związek?

W momencie kiedy nie jesteś pewna, czy to jest ten moment żeby odejść od partnera, powinnaś zadać sobie pytania:

 • Jak chcesz żeby wyglądał Twój związek?”. Widząc te różnice możesz zobaczyć jak daleko temu obecnemu związkowi do tego. Oczywiście nie myśl o relacjach jak  z filmu, ponieważ takie nie istnieją.
 • Czy Twój obecny partner sprawia, że czujesz się dobrze sama ze sobą?
 • Czy w obecnym związku czujesz się wspierana i bezpiecznie?

Odpowiedz sobie na te pytania i bądź ze sobą szczera. Zastanów się, może warto pójść na terapię dla par jeśli zależy Ci na tej osobie. Przemyśl to dokładnie.

Zobacz także:

Dlaczego kobiety zdradzają? 9 sekretnych powodów

Zaniedbanie emocjonalne w małżeństwie. Te 9 oznak powinno Cię zaniepokoić

Manipulacja emocjonalna w związku. 5 oznak, że on Toba manipuluje

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *