Błogosławieństwo Młodej Pary

Błogosławieństwo Pary Młodej krok po kroku

Błogosławieństwo Młodej Pary to ta część dnia ślubu, kiedy prawie każdy uroni łezkę ze wzruszenia. Jest to chwila szczególnie poruszająca dla wszystkich uczestników uroczystości i wyjątkowy moment. Rodzice uświadamiają sobie, że ich dzieci dorosły, opuszczają „gniazdo” i zakładają własną rodzinę.

Błogosławieństwo Młodej Pary to tradycja

Pamiętajmy, że błogosławieństwo Pary Młodej to tradycja, chwila skupienia, symboliczny moment i czas życzeń na dalszą drogę życia. Jak warto zaplanować błogosławieństwo? O czym nie zapomnieć?

Oczywiście ze względów religijnych jest to powszechna tradycja, która nie zmieniła zbytnio swojej formy od dekad. Dawniej traktowana jako pożegnanie Panny Młodej w rodzinnym domu ponieważ przechodziła „pod opiekę” męża. Zmieniała w tej sytuacji adres zamieszkania i nazwisko. Obecnie uroczystość nie odnosi się już do tych elementów, ale sam zwyczaj pozostał w podobnej formie.

Błogosławieństwo Pary Młodej – symbolika

 • Symboliczna scena odbywa się w domu Panny Młodej
 • Rodzice „oddają” córkę przyszłemu małżonkowi
 • Błogosławieństwo rodziców oznaczało akceptację związku przez obie rodziny (dlatego prośba o błogosławieństwo rodziców jest wyrazem szacunku dla nich ich zdania)

Błogosławieństwo Pary Młodej

Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców – niezbędne elementy

Gest błogosławieństwa Młodej Pary jest niezwykle istotny dla wszystkich wierzących par i ich rodzin. Oznacza to nie tylko zgodę rodziców na ceremonię, ale również to, że Bóg będzie czuwał nad Młodymi i ich nową rodziną.

Błogosławieństwo dla Młodej Pary – Jak przygotować?

 • Potrzebny jest stół nakryty obrusem, kropidło, woda święcona i krzyż. Mogą być też świece i Biblia.
 • Rodzice, Para Młoda, jej rodzeństwo, Chrzestni, dziadkowie, świadkowie spotykają się ok 1h/2h przed ślubem kościelnym (w zależności od długości drogi do Kościoła).
 • Młodzi proszą o błogosławieństwo.
 • Młodzi klękają/ lub stoją zależy od ustaleń.
 • Rodzice mówią tekst błogosławieństwa.
 • Młodzi całują krzyż, następnie rodzice kropią ich woda święconą i stawiają znak krzyża na czole. Podobnie mogą uczynić chrzestni, dziadkowie i inne obecne osoby.
 • Często rodzice i chrzestni składają już na tym etapie młodym życzenia ślubne.

Kiedy zrobić błogosławieństwo Pary Młodej? Jakie są możliwości?

Wiele Panien Młodych pyta o Błogosławieństwo Młodej Pary przed ślubem, często ze względu na prowadzenie ich przez ojca do ołtarza i tego, aby Pan Młody nie widział wcześniej sukni. Jak najbardziej jest to możliwe.

Jeśli chcesz aby Twoje błogosławieństwo było długo przed ślubem, to możesz je urządzić np. 1 dzień przed, organizując tym samym spotkanie dla chrzestnych i rodziców. 

Pamiętaj jednak, jeśli Twoi rodzice chrzestni dojeżdżają z daleka lub rodzice Pana Młodego, to należy wziąć to pod uwagę i uzgodnić z nimi szczegóły długo przed ślubem. W takim dodatkowym dniu na błogosławieństwo również zadbajcie o nienaganny wygląd, aby potraktować uroczyście tą chwilę i by Wasi rodzice i teściowie nie uznali, że jest to sposób gorszy niż ten tradycyjny zwyczaj pielęgnowany od lat ;).

Błogosławieństwo Młodej Pary przez rodziców

Błogosławieństwo Pary Młodej – gotowe teksty

Błogosławieństwo zawsze jest chwilą niezwykle podniosłą i wzruszającą dlatego dobrze jest się ograniczyć jedynie do kilku słów. Inaczej Panna Młoda będzie musiała robić od nowa makijaż ślubny ;). Poniżej przykładowe teksty Błogosławieństwa Młodej Pary, które mogą wykorzystać rodzice:

Panie Boże, twórco wszelkiego piękna, pobłogosław sługi Twoje Anię i Wojtka, którzy dzisiaj zawrą sakramentalny związek małżeński, żyli zawsze w Twojej łasce i okazywali Ci wdzięczność za powołanie ich do wspólnoty życia i miłości. O to Cię prosimy, przez Chrystusa, Pana naszego.”

„Kochane dzieci,budujcie swe życie na mocnym fundamencie,na wspólnej wzajemnej miłości,wierności Bogu i jego przykazaniom. Szanujcie się wzajemnie, bądźcie dla siebie wsparciem. Błogosławimy wam z serca w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”.

„Panie Boże, dobry nasz Ojcze, pobłogosław te nasze Dzieci, które złączyłeś w miłości. Niech będą dla świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła. Dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje niech im stale towarzyszy i pozostanie z Nimi na zawsze. Amen.”

 

Błogosławieństwo dla Młodej Pary od rodziców – kilka wskazówek, również dla rodziców 

 • Pamiętaj to będzie szczególny dzień, a ta uroczysta chwila będzie wyjątkowo emocjonalna i wzruszająca, ale pozwól sobie na łzy wzruszenia przecież to tylko jeden taki dzień w Twoim życiu! 😉
 • Przemyśl czy chcesz aby cała rodzina uczestniczyła w momencie błogosławieństwa czy tylko najważniejsze osoby? Tłum często bardziej stresuje. Może lepsza będzie kameralna atmosfera?
 • Jeśli jesteś rodzicem, to koniecznie przygotuj sobie w torebce lub kieszeni paczkę chusteczek a tekst błogosławieństwa wypisz na kartce. W tym szczególnym dniu słowa często stają w gardle pomimo, że wydaje nam się że jesteśmy odporni na takie momenty.
 • Jeśli nie masz rodziców to poproś o błogosławieństwo samych chrzestnych lub kogoś, kto był dla Ciebie oparciem przez te wszystkie lata.
 • Gdy już są u Was dzieci, nie rezygnujcie z tej tradycji. Niech staną przy Was i wezmą udział w błogosławieństwie!

Zapraszam też na wpisy:

Grawer na obrączkach

Protokół przedmałżeński na jakie punkty uważać?

Czy ślub bez bierzmowania jest możliwy?

Jakie powinno być kazanie ślubne?

 

4 thoughts on “Błogosławieństwo Pary Młodej krok po kroku

 1. Dobry wpis, bardzo przydatny zarówno dla młodych jak i ich rodziców 🙂 Błogosławieństwo to bardzo piękny i wzruszający moment, warto się do niego odpowiednio przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *